Festival Director: Galia Bador
Artistic Director: Sinai Abt
Producer: Yooki (Yael) Ben Shaul
Program Manager: Karin Rywkind Segal
Line Producer: Tamir Hod
Friends of the Festival Liaison & Marketing: Michal Ron
Website and New Media: Amir Ozer
Catalogue and Print Producer: Guy Nemesh
Guest Coordinator: Noa Shoval
Production Coordinator: Shir Amir
Technical & Traffic Manager: Nelli Guy
Assistant Guest Coordinator: Chen Raveh
Reservations Coordinator: Adi Cholev
Production Assistants: Tom Ra’anan, Avihay Zarfaty, Ido Raif
Catalogue Writer and Editor: Daphna Lewy
Translation: Danny Wool, Daphna Lewy
Proofreading: Naama Sheffer, Masha Zur Glozman
Technical Coordinator: Yotam Knispel
Public Relations:
Manager: Ora Lapidot
Project Manager: Ofira Buto
Graphic Design:
Inbal Goldman Zuker, Ori Maor, David and Yosef
Docaviv Promo: Hadar Landsberg, Alon Simon
Sound Design: Giori Politi
Video & Stills: Zuzana Janku
Editor and Producer – Pitching: Ruth Lev-Ari
NEXT! Curator: Doron Solomons
Accountant: Andrey Hershkovitz
Bookkeeping: Shimon Levi
Insurance: Zion Kedem

Program Selection

Israeli Program Selection:
Ido Mochrik, Sinai Abt, Tamar Tal
International Program Selection:
Karin Rywkind Segal, Lalive Melamed, Nir Farber, Sascha Bleuler, Sinai Abt
Student Program Selection:
Dani Rosenberg, Hila Abraham, Karin Rywkind Segal
Pre-selection International Films Committee:
Avida Livni, Elisheva Levi, Dan Shadur, Dana Segal, Daphna Lewy, Tal Arditty, Liat Mer, Maya Zaydman, Michal Ron
Music Program Selection and Editing: Michal Ron
Shorts Program Curator: Karin Rywkind Segal

Tel Aviv-Yafo Municipality

Mayor of Tel Aviv-Yafo: Ron Huldai
Cultural Affairs Advisor to the Mayor: Prof. Zohar Shavit
Director of Culture and Arts: Iris Mor
Deputy Director of Culture and Arts & Manager of Events Division: Shabi Mizrachi
Tel Aviv-Yafo municipality spokesperson: Gidi Shmerling
Events Department Producer: Meital Ben David

Tel Aviv Cinematheque Staff

Chairwoman of the Board: Gila Almagor Agmon
Chairman of the Finance Committee: Mickey Yerushalmi
Director: Alon Garbuz
Deputy Director: George Mansour, Adv
Administrator: Yigal Haim
Accountant: Rachel Shemesh
Head Of Programming: Pinchas Schatz
Staff: Sahar Sadeh, Ilana Goldman, Haya Harduf, Orly Hillel-Bahat,Ofra Levi Ayelet Hayout  Racheli Nir, Toni Tarin- Paizak, Janna Golan, Yaffa Peer, Dror Izhar, Karin Galor, Tomer Kep, Michal Friedman, Avi Yagil,  Maya Golek
Department of Education: Michal Matus, Keren Alexandroni
Maintenance Supervisor: Noam Solami
Technical Manager: Yuval Karpf
Projectionists: Ivan Amirov, Yaron Ben- Haim, Or Sinai, Ortal Sasson, Eilon Morag, Victor Braun, Yaron Segal, Shai Friedman, Assi Dahan, Nati Ornan
Evening Supervisor: Eli Inbar
Day Supervisor: Maurice Rosental
Theater Supervisors:  Avi Sheinfeld, Daniel Erlich

Marine Trust – The Port Of Tel Aviv

Acting CEO: Tal Oren
Operations Manager open spaces: Lior Goldstein
Director of Marketing: Aya Einav
Production Coordinator: Maor Lezer
Production Coordinator: Sharon Ziv

Leave a Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *