About the Festival

Docaviv – NPO for Promotion of Documentary Film is the organizer of the Docaviv International Documentary Film Festival, the Docaviv Galilee & Docaviv Negev Film Festivals, and other special events across Israel.

For more about Docaviv’s activity, see Docaviv NPO’s website.

NPO Members & Friends

Docaviv – NPO for promotion of documentary film

founded by Ilana Tsur

Members of Docaviv NPO:
  • *Shalmor Rami (Chairman)
  • Dr. Angle Michael
  • *Esteron Yoel
  • Atty. Bogot Amiram
  • Butel Michal
  • *Biton Yehuda
  • Sali Ben Zvi
  • Ben Shaul Ruth
  • *Atty. Ben Shachar Aharon
  • *Berenstein Arik
  • Gilat Iris
  • Galezer Doron
  • Day Gal
  • *Dr. Duvdevani Shmulik
  • Dor Galia
  • Lubetzki Tzvi
  • *Litani Prizan Tamar
  • Weiss-Berkowitz Ronit
  • *Mayer Michael
  • Magnat Dalia
  • Mozer Nilly
  • *Josianne Meitar Tsvia
  • Manor Iri Gabriel
  • Mastechkin Dalia
  • Rachel Marani
  • *Marmari Hanoch
  • *Nechama Nira
  • *Sela Sara
  • Perry Nava
  • Fabian Miri
  • Fishbain Einat
  • Prof. Pekelman Dov
  • *Tzur Ilana
  • Koren Dalia
  • Koren Hagai
  • Rabin Ehud
  • Atty. Roberts Richard
  • Rosenheimer Timna
  • Shlomi Yehiel
  • Shlomi Yehudit
  • Dr.Shani Hadassa
  • Shavit Sharon

*Board Members of Association

Docaviv wishes to thank the friends of the festival for their support:
  • Sela Sara & Prof. Michael
  • Alalouf Ilana and Jacob
  • Amir Lev Ari Yael & Arie
  • Angel Anat & Udi
  • Check Point
  • Hashavshevet
  • Fattal hotels
  • Mayer Naomi & Michael
  • Meitar Tsvia Josianne
  • Moed Kass Pnina
  • Roberts Richard & Edna
  • Shalmor Irina & Rami
  • Pines Oded
  • Anonymous donation
  • Poalim Biz
  • Ahouvi Igal
  • Alkalay Rachel & Chaim
  • Barack Ruth
  • Bash Racheli & Ika
  • Bauman Nitza & Israel
  • Ben-Sahhar Ilana & Aaron
  • Bukspan Nurit
  • Burak Nehama & Jacob
  • Carmel Shosh & Eliezer
  • Cohen Yael
  • Cohen Yifat & Cederbaum Martin
  • Eldar Aviva
  • Ganor Ofra & Avi
  • Geyger Sara & Micha
  • Gilboa Dalya & Amos
  • Golan Lea & Bengis Arnold
  • Gross Zvia & Joseph
  • Doron Lizzie & Dany
  • Heifetz Debi & Yoav
  • Heldman Judith
  • Jaglom Nurith
  • Judokovski Lea
  • Katzin Yehidit & Ronni
  • Kenny Etty & Miki
  • Kinneret Zmora Bitan
  • Kook Mimi & Amir
  • Kook Sara & Emanuel
  • Kotler Dov & Chagit
  • Landau Liora
  • Laufer Miriam
  • Manor Eri & Ruti
  • Meir Rina
  • Mestechkin Dalia
  • Mirkin Ronnie & Dan
  • Moser Mibi & Nili
  • Nave Lili & Avner
  • Nehmad Meitar Dafna
  • Oren Sari & Tanchum
  • Osherroff Nilly
  • Padan Ariela & Omri
  • Perry Nava
  • Peyser Lili & Reuven
  • Prashker Dalia & Jossef
  • Recanatti Lenny
  • Rechter Cari & Eitan
  • Reichman Ronit & Uriel
  • Sagol Tova & Sami
  • Saker Rivka
  • Segal Dovrat Miri
  • Shavit Rina
  • Shainman Edna & Yaron
  • Shani Hadasa & Meir
  • Shrem Yochi & Izhak
  • Stiva Ora & Eitan
  • Tadmor Dov
  • Theumim Irit & Moshik
  • Ulman Hana
  • Ungar Yael & Rami
  • Vromen Elisheva & Zvi
  • Yachas Roni
Docaviv wishes to thank the young friends of the festival and their support:
  • Dor Galia & Udi
  • Giladi Ferry & Aviv
  • Nehama Nira & Shlomo
  • Rotlevy Ligad & Lilach
  • Rosenheimer Timna
  • Schwartz Boaz & Kika
  • Tocatly Doris & Dan
  • Zukerman Ron & Bercu Michaela
  • Agassi Dafna
  • Alallouf Limor & Nati
  • Arnon Dafna
  • Birenboim Natalie & Zvika
  • Cohen Adar
  • Drori Riki
  • Fuhrer Michal & David
  • Gil Ziv
  • Gortler Rivka
  • Gurion Yifat
  • Hacker Dani & Nirit
  • Hadari Meirav
  • Harlap Dganit & Yoav
  • Horvat Rinat & Gilad
  • Ilan Carmel & Eran
  • Kolbar Irit & Yonatan
  • Kedem Yulia & Eyal
  • Laks Yossi
  • Lanir Tali & Noam
  • Levy Daphi & Gigi
  • Margalit Shira &
  • Shiloach Ilan
  • Marmari Sonia & Hanoch
  • Rywkind Ben-Zour
  • Iris & Eran
  • Segev Dana
  • Shein Hanna & Chen
  • Shaked Riva
  • Shermeister Despina
  • Sternbach Sivan
  • Tsioni Orly
  • Tuchmeir Miri
  • Unger Dana
  • Waxman Oded
  • Wolf Anat & Ronni
  • Yaron Nirit
  • Zarfati Hagit
  • Zeder Merav & Lior
  • Zimmerman-Keinan Ofra

Festival Staff

Festival Director: Galia Bador
Artistic Director: Sinai Abt
Producer: Yooki (Yael) Ben Shaul
Program Manager: Karin Rywkind Segal
Line Producer: Tamir Hod
Friends of the Festival Liaison &
Marketing: Michal Ron
Website & IT Solutions: Amir Ozer
New Media: Nitzan Pincu, Analog
Catalogue and Print Producer: Danielle Angel
Guest Coordinator: Yael Moshe
Production Coordinator: Yanai Himelfarb
Docommunity Event Initator and Producer: Michal Weitz
DocaviVR Producers: Inbal Shirin Anlen,
Adi Lavy, Tal Haring, Danielle Angel
Technical & Traffic Manager: Adva and Eyal Shay
Award Ceremony Producer: Eliyahu Zigdon
Production Assistants: Yonatan Cochavi,
Uri Sternfeld
Catalogue Writer and Editor: Daphna Lewy
English Translation: Danny Wool
English linguistic editing and
proofreading: Naama Sheffer
Hebrew proofreading: Masha Zur Glozman
Technical Coordinator: Yotam Knispel
Public Relations: Mira Ann Beinart PR
Graphic Design: David and Yosef
Design – Mor Halimi, Inbal Goldman Zucker, Noam Steinberg | Creative Director – Ori Maor
Docaviv Trailer: Itamar Alcalay
Docaviv ID – Director: Hadar Landsberg
Docaviv ID – Sound Design: Giori Politi, Tinkatinka
Still Photography: Noam Preisman
Editor and Producer – Pitching: Ruth Lev-Ari
Next! Curator: Doron Solomons
Q&A and Conversations: Ruti Frensdorff, Ohad Landesman, Avida Livny, Dr. Laliv Melamed, Yair Rave, Dani Rosenberg, Tal Arditty, Danielle Angel, Rotem Ruff
Accountant: Andrey Hershkovitz
Bookkeeping: Shimon Levi
Insurance: Zion Kedem

Program Selection

Israeli Program Selection: Sinai Abt,
Reuven Brodsky, Ayelet Ofarim
International Selection Programmers:
Sinai Abt, Nir Farber, Dr. Laliv Melamed,
Anna Kardaszewska, Karin Rywkind Segal
Student Competition Selection: Hila Abraham, Dani Rosenberg, Karin Rywkind Segal
Pre-selection International films Committee:
Tal Arditty, Daphna Lewy, Avida Livni, Liat Mer, Guy Nemesh,Yaara Ozery, Miki Polonski, Michal Ron, Dana Segal, Dan Shadur, Tal Shefi
Music Program Editor: Michal Ron
Shorts Program Curator: Karin Rywkind Segal

Tel Aviv-Yafo Municipality

Mayor of Tel Aviv-Yafo: Ron Huldai
Cultural Affairs Advisor to the Mayor:
Prof. Zohar Shavit
Director of Culture and Arts: Iris Mor
Deputy Director of Culture and Arts & Manager of Events Division: Shabi Mizrachi
Tel־Aviv-Yafo Municipality Spokesperson: Gidi Shmerling
Events Department Producer: Meital Ben David

Tel Aviv Cinematheque Staff:

Deputy Director: Adv. George Mansour
Administrator: Alon Kimhi
Accountant: Rachel Shemeshת
Head of Programming: Pinchas Schatz
Staff: Sahar Sadeh, Ilana Goldman, Racheli Nir, Toni Tarin-Paizak, Janna Golan, Yaffa Peer, Dror Izhar, Tomer Kep, Michal Friedman, Avi Yagil, Maya Golek, Maayan Tal
Department of Education: Michal Matus, Gili Stramer
Maintenance Supervisor: Noam Solami
Accounting Department: Ofra Levi, Haya Harduf, Orly Hillel-Bahat, Luiza Nemorov
Technical Manager: Yuval Karpf
Projectionists: Ivan Amirov, Yaron Ben-Haim, Or Sinai, Ortal Sasson, Eilon Morag, Victor Braun, Yaron Segal, Shai Friedman, Assi Dahan
Supervisor: Eli Inbar
Theater Supervisors: Avi Sheinfeld, Daniel Erlich, Lalia Shetler

Marine Trust – The Port Of Tel Aviv:

Acting CEO: Adv. Tal Oren
Operations Manager: Lior Goldstein
Director of Marketing: Aya Einav
Production Coordinator: Oren Ben Shai
Communication Coordinator: Yaara Nelson

Acknowledgements

Ministry of Culture and Sport
CEO of the Ministry of Culture: Yossi Sharabi
Head of the Israeli Film Council: Dr. David Alexander
Film Department Administrator: Etti Cohen
The Israeli Film Council Members
yes: Ron Eilon, Danna Stern, Guy Lavie, Adi Tal, Vardit Zylber, Tomer Mann, Yaniv Karavani
Bank Leumi: Yehuda Berger, Idit Yorav Wiessman
The Pais Council for Culture and Art:
Doline Melnik, Orit Adin
Ministry of Foreign Affairs: Division of Cultural and scientific Affairs: Vered Heller
Samlat: Arnon Tiberg, Ori Lahav
Altshuler Shaham
Harel Finances: Yoav Manor, Ilana Chen
Acum: Noam Brodsky
Fedex: Eduardo Mendosa
TelOfun: Ofer Sela, Ravit Havakook, Shlomi Weiss
KKL – JNF: Avi Musan
Open House Tel Aviv: Aviva Levinson
Sarona Tel Aviv: Iris Bartz, Naama Balitsky
Rabinovitch Foundation- Film Project:
Giyora Eini, Yoav Abramovitch, Esty Sade
Gesher Foundation for Multicultural Film:
Ziv Nave, Orit Cochavi, Liz Shrem
Makor Foundation for Israeli Films:
Gideon Ganani, Niva Mandelblit
The New Fund for Cinema and TV: Dorit Inbar,
Ron Goldman, Orel Torner
The Documentary Filmmakers’ Forum:
Osnat Trabelsi, Yifat Zer-Set, Anat Mozes
Channel 8: Rinat Klein, Dana Lerner, Idit Pinkas, Adi Arbel, Yonatan Slutzki, Elad Noy
The IBA – Documentary Dept: Itay Landsberg

Austrian Embassy
Director of the Austrian Cultural Forum:
Dr. Johannes Strasser
Personal Assistant to the Director:
Maria Gierlinger-Landa

Italian Cultural Institute
Director: Massimo Sarti
Events Coordinator: Marina Trivella

Norwegian Embassy
H.E. Ambassador: Jon Hanssen-Bauer
Commerce, Culture and Press attaché: Elnor Gasanov

Polish Institute
Director: Krzysztof Kopytko

Romanian Cultural Institute
Claudia Lazar, PhD
Andreea Soare

Embassy of Sweden
Ambassador: Mr Carl Magnus Nesser
Second Secretary: Julia Fielding
Culture Ataché: Anette Shary

Czech Centre Tel Aviv
Director: Lukas Pribyl
Deputy Director: Pavlina Schultz

Yoav Gottesman, Sara Sela, Galia Dor, Ibrahim Abushindi, Lior Ainnes, Inbal Anlen Shirin, Adi Arbel, Naama Balitsky, Dorit Ballin, Assaf Banitt, Ruth Barack, Adv. Aharon Ben Shachar, Yehuda Berger, Shirly Berkovitz, Lior Bosak, Dafna Brenkel, Pony Bzezinski, Vardit Gross, David Cohen Levy, Quami De La Fox, Shirly Dim, Roey Dor, Robby Elmaliah, Ron Freizler, Tal Garmiza, Naftali Gliksberg, Ilana Goldman, Tal Haring, Sarit Haymian, Eli Inbar, Amit Itzcar, Hashi Gilad Jakont, Youn Ji, Tsvia Josianne Meitar, Tomer Kap, Yaniv Karavani, Gil Karniel, Ruth Khayat, Ofira Laniado, Anne Laurent, Adi Lavy, Haim Yigal, Hod Shira, Aviva Levinson, Dafna Lichtman, Tomer Mann, George Mansor, Yael Mallatskey, Meiri Tal, Michal Matus, Sharon Miller, Anat Mozes, Nadim Omar, Noam Pinchas, Naama Pyritz Reich Gilad, Roimi Shlomo Timna Rosenheimer, Sara Rubin, Ari Segal, Sara Sela, Efrat Shalom Danon, Avner Shavit, Keren Shayo, Dror Sher, Shahaf Shilo, Gilli Shtremer, Doron Solomons, Liya Spiegel, Osnat Trabelsi, Eti Vainberger, Elisheva Vromen, Michal Weits, Shira Zaban Kfir, Ifat Zar Sat, Adam Ziv