About the Festival

Docaviv – NPO for Promotion of Documentary Film is the organizer of the Docaviv International Documentary Film Festival, the Docaviv Galilee & Docaviv Negev Film Festivals, and other special events across Israel.
For more about Docaviv’s activity, see Docaviv NPO’s website »

FESTIVAL STAFF

Festival Director: Galia Bador
Artistic Director: Karin Rywkind Segal
Head Producer: Yooki Ben Shaul
Program Manager: Yaara Ozery
Line Producer: Noa Dasberg
Friends of the Festival Liaison & Marketing: Michal Ron
Production Manager: Tomer Cooper
Website: Rani Einav
IT Solutions: Amir Ozer
New Media: Nitzan Pincu
Catalogue and Print Producer: Asnat Neeman Cinader
Guest Coordinator: Galia Fischer
Technical & Traffic Manager: Efrat Weisman
Technical Coordinator Israeli Program: Eilon Morag
Field Producer: Mayan tal
Intern: Rachel Rosenzweig
Tickets: Sarai Navot
Production Assistants: Leah Fruman, Eyal Offer, Rotem Liran
Catalogue Writer and Editor: Daphna Lewy
Hebrew proofreading: Masha Zur Glozman
English Translation: Tatyana Schwartzman Zivony
English linguistic editing and proofreading: Yael Mazor
Public Relations: Mira Ann Beinart PR,
Shiri Greenberg PR,
Danielle Rosenkrantz – Mira Ann Beinart PR
International PR: Mirjam Wiekenkamp – NOISE Film PR
Branding and Graphic Design: David & Yosef
Graphic Design: Aviv Zommer, Shira Grinberg, Efrat Eitan, Roee Ben Yehuda, Oxana Shienman
Docaviv Trailer: Itamar Alcalay
Docaviv animation – Director: Hadar Landsberg – TinkaTinka
Docaviv animation – Sound Design: Giori Politi
Space Decor – Studio Wanono
Still Photography: Noam Preisman
Additional Still Photography: Ariel Efron
Video Photography: Shir Newman
Editor and Producer – Pitching: Ruth Lev-Ari
DOC LAB TLV Coordinator – Mariana Krylov
Translation: Royal Titles Translation
Accountant: Andrey Hershkovitz
Bookkeeping: Shimon Levi
Insurance: Zion Kedem

Program Selection

Israeli Program Selection: Karin Rywkind Segal, Eyal Sagi Bizawee,Tal Shefi
International Selection Programmers: Dr. Laliv Melamed, Yaara Ozery, Nir Ferber, Anna Kardaszewska, Karin Rywkind Segal
Student Competition Selection: Yarden Karmin, Tamar Key
Shorts Competition Curator: Tal Arditty
VR360 Curator: Shirin Anlen
NEXT! Curator: Doron Solomons
Pre-selection International films Committee: Noa Aharoni, Ayelet Albenda, Yinon Beeri, Ayelet Bechar, Anat Dan, Dana Tal Segev, Inbal Cohen, Nathalie Cohen, Liat Mer, Assaf Mor, Matan Nahaloni, Yoad Earon, Maya Klar, Michal Ron, Rotem Ruff, Alon Sahar, Anat Schwartz, Ido Weisman.
Selection Committee DOC LAB TLV: Netalie Braun, Ayal Goldberg
Consulting Committee Pitching Docaviv: Rana Abu-Fraiha, David Ofek, Sacha Klein

NPO Members and Friends

  • Shalmor Rami (Chairman)
  • Dr. Angle Michael
  • *Esteron Yoel
  • Atty. Bogot Amiram
  • Butel Michal
  • *Biton Yehuda
  • Sali Ben Zvi
  • Ben Shaul Ruth
  • *Atty. Ben Shachar Aharon
  • Bernstein Arik
  • Gilat Iris
  • Galezer Doron
  • Garbuz Alon
  • Day Gal
  • *Dr. Duvdevani Shmulik
  • Dor Gavlia
  • Lev Dafna
  • Lubetzki Tzvi
  • *Litani Prizan Tamar
  • Lipkin Shahak Tali
  • Weiss-Berkowitz Ronit
  • *Mayer Michael
  • Magnat Dalia
  • Mozer Nilly
  • *Josianne Meitar Tsvia
  • Manor Iri Gabriel (The Audit Committee)
  • Mastechkin Dalia
  • Rachel Marani
  • Marmari Hanoch
  • *Nechama Nira
  • *Sela Sara
  • Perry Nava
  • Fabian Miri
  • Fishbain Einat
  • Prof. Pekelman Dov
  • *Tzur Ilana
  • Koren Dalia
  • Koren Hagai
  • Rabin Ehud
  • Atty. Roberts Richard
  • Rosenheimer Timna
  • Shlomi Yehiel
  • )The Audit Committee)
  • Shlomi Yehudit
  • Dr. Shani Hadassa
  • Shavit Sharon

* Board Members of Association

Docaviv wishes to thank the friends of the festival for their support:
  • The Howard Gilman Israel Culture Foundation
  • Edia & Itzhak Swary
  • Sela Sara & Prof. Michael
  • Amir Lev Ari Yael
  • & Arie
  • Angel Anat & Udi
  • Barne Esther
  • Gottesman Yoav
  • Heifetz Debi a& Yoav
  • Hashavshevet
  • Kolitz Naomi & David
  • Mayer Naomi & Michael
  • Meitar Tsvia Josianne
  • Moed Kass Pnina
  • Mor Irit & Miki
  • Moser Mibi & Nili
  • Pines Oded
  • Roberts Richard & Edna
  • Sagol Tova & Sami
  • Shalmor Irina & Rami
  • Shani Hadasa & Meir
  • Anonymous donation
  • Alkalay Rachel & Chaim
  • Assia Naomi
  • Barack Ruth
  • Barake Shelly
  • Bauman Nitza & Israel
  • Bejarano Yael & Marco
  • Ben-Sahhar Ilana & Aaron
  • Brandes Jeni & Hanina
  • Bukspan Nurit
  • Burak Nehama & Jacob
  • Carmel Shosh & Eliezer
  • Carmon Tzipa
  • Cohen Yael
  • Cohen Yifat & Cederbaum Martin
  • Eldar Aviva
  • Ganor Ofra & Avi
  • Gazit Gil
  • Gilboa Dalya & Amos
  • Gross Zvia & Joseph
  • Hefetz Anat
  • Heldman Judith
  • Hertman Estie & Alex
  • Ilan Michal & Udi
  • Jaffa Aliza
  • Jaglom Nurith
  • Judokovski Lea
  • Katzin Yehudit & Ronni
  • Kenny Etty & Miki
  • Kook Mimi & Amir
  • Kook Sara & Emanuel
  • Landau Liora
  • Laufer Miriam
  • Manor Eri & Ruti
  • Meir Rina
  • Mestechkin Dalia
  • Michael-Tsabari Nava
  • Mirkin Ronnie & Dan
  • Nakash Sigalit & Arie
  • Nave Lili & Avner
  • Nehmad Meitar Dafna
  • Nussbaum Rami & Yehudit
  • Oren Sari & Tanchum
  • Osherroff Nilly & David
  • Padan Ariela & Omri
  • Perry Nava
  • Recanatti Lenny
  • Reichman Ronit & Uriel
  • Rusk Helena
  • Segal Dovrat Miri
  • Shainman Edna & Yaron
  • Shrem Yochi & Izhak
  • Stiva Ora & Eitan
  • Tamir Anat
  • Ulman Hana
  • Ungar Yael & Rami
  • Vromen Elisheva & Zvi
  • Yachas Roni
  • Zeidler Ziva & Shalom
  • Ziv Josefine & Zvi
Docaviv wishes to thank the new friends of the festival and their support:
  • Dor Galia & Udi
  • Giladi Ferry & Aviv
  • Nehama Nira & Shlomo
  • Rotlevy Ligad & Lilach
  • Tocatly Doris & Dan
  • Rywkind Ben-Zour Iris & Eran
  • Anonymous donation
  • Agassi Dafna
  • Alallouf Limor & Nati
  • Arnon Dafna
  • Bar Zeev Yuli & Tomer
  • Birenboim Natalie & Zvika
  • Cohen Adar
  • Drori Riki
  • Elkon Dana & Ari
  • Fuhrer Michal & David
  • Gil Ziv
  • Gortler Rivka
  • Gurion Yifat
  • Guy Anat
  • Harmatz Gila
  • Horn Gil
  • Ilan Carmel & Eran
  • Kolbar Irit & Yonatan
  • Laks Yossi
  • Lanir Tali & Noam
  • Laor Daniella
  • Lasser Einat
  • Margalit Shira & Shiloach Ilan
  • Marmari Sonia & Hanoch
  • Segev Dana
  • Shaked Riva
  • Shein hanna & chen
  • Shwartz Boaz & Kika
  • Sternbach Sivan
  • stinberg Ran
  • Susz Sigal
  • Tsioni Orly
  • Unger Dana
  • Waxman Oded
  • Zarfati Hagit
  • Zeder Merav & Lior
  • Zimmerman-Keinan Ofra

ACKNOWLEDGEMENTS

Tel Aviv-Yafo Municipality Staff
We thank the Tel Aviv-Yafo Municipality, the Arts and Culture Division, Department of Performances, and Spokesman’s Office
Tel Aviv Cinematheque Staff

Cinematheque Director: Dina Peled
Vice director: George Manzur
Program Manager: Pinchas Shatz
Accountant: Rachel Shemesh, Orly Hillel-Bahat, Ofra Levi, Louisa Namorov, Ortal Cohen
Eli Inbar, Noam Solami
Supervisor: Daniel Erlich, Yaron Cohen, Nicolas Zchach, Maayan Tal
Marketing: Smadar Bracha, Baruch Huchman, Doron Lachman, Maya Golek-After
Administration and Events: Tony Tarin Faizek, Rachel Nir, Gil Halperin, Maya Erlich
Department of Education: Michal Matus, Avital Shalev
New Media DPT: Dror Rozenberg, Ella Zaharano,Oded BajaYO, Hadar Raichman
Library Team: Tomer Kap, Dror Izhar,
Amit Itzker, Etai Izenshtein
Projectionists: Yuval Karpaf, Yaron Ben-Haim, Yaron Segal, Eilon Morag, Ortal Sasson, Victor Braun, Vadim Diamant Ana Rubinstien Ivan Amirov, Eden Wab

ATARIM
CEO Atarim: Yaron Klein
Tel Aviv port and Yarid Hamizrach Manager: Dan Menashe
VP Old Jaffa development company: Doron Gidony
Marketing manager Atarim: Tal Oren
Marketing and operations team: Tel aviv port and Yarid Hamizrach
Marketing and operations team: Old Jaffa

Ministry of Culture and Sport:
Minister of Culture and Sport Miri Regev
CEO of the Ministry of Culture: Yossi Sharabi
Head of Culture: Galit Wahba Shasho
Head of the Israeli Film Council: Prof. David Alexander
Film Department Administrator: Etti Cohen

The Israeli Film Council Members
yes: Ron Eilon, Koby Gal-Raday, Guy Lavie, Adi Tal, Lion Valer, Avital Lavi, Yaniv Karavani,
Lufthansa: Ofer Kisch,Yifat Zelinger, efrat doron
Altshuler Shaham: Shimrit Gal, Karin Goldberg Tzemach, Ran Shaham, Gilad Altshuler
Ministry of Foreign Affairs – Division of Cultural and Scientific Affairs: Ziv Nevo Kulman, Vered Heller, Yair Nevo, Yoram Morad
Katedra: Dr. Tamar Brosh, Yogev Namshitz
Ascolot: Tal Ortal Limor Bar -On
Boulevard Terra:Shai Polonski CEO Deputy CEO Iris Raor Baratz
Bereshit Tower kozhanof family
Carasso realestate – Zemach hammerman
Haaretz Naomi Shem-tov
Zebra Music: Elad Ron
MCA: CEO Ori Lahav
France24 part of France Médias Monde Group
Fedex: Eduardo Mendosa
Harel Insurance & Finance
Acum’s Social & Cultural Fund
The College of Management Academic Studies School of communication Studies: Dr. Dror Yuval,Noa lav
The Emile Zola chaire for human rights:
Prof. Ben Naftali Orna
Pango: Mika Gadot, Irit Goldberg

Recanati Winery: Lenny Recanati‏ Noam Jacoby
Muvix: Alon Cohen, Nithai Barzam, Noam Hai
Esti Akkerman
Mindspace: Adi Klein, Sharon Bash
Almacen Jaffa Cultural Center: Yaniv Lachman
Sarona Hub: Rotem Dar
Beit Dani Community Center: Guy Zuzut,
Yigal Haim
Beit Romano: Dror Sher, Lior Bosak, David Rachmani
The New Fund for Cinema and TV: Dorit Inbar, Orel Torner Ron Goldman
Makor Foundation for Israeli Films: Amit Goren, Elinor Belikin Michaeli
Gesher Foundation for Multicultural Film: Sharon Shamir, Ziv Nave, Liz Shrem
Rabinovitch Foundation- Film Project: Giyora Eini, Yoav Abramovitch

The Documentary Filmmakers Forum:
Osnat Trabelsi, Anat Mozes, Noga Chevion
Takriv: Anat Even, Ran Tal, Dr. Ohad Landesman
Docusophia: Dr. Ohad Landesman, Dr. Shai Biderman, Dr. Shmulik Duvdevani

Austrian Embassy
Director of the Austrian Cultural Forum:
Dr. Johannes Strasser
Personal Assistant to the Director:
Maria Gierlinger-Landa
Embassy of Switzerland
Ambassador: Jean-Daniel Ruch
Cultural Attaché: Jael Wyler
Deputy Head of Mission: Ms. Anne-Lise Cattin Hennin
Italian Cultural Institute
Director: Massimo Sarti
Events Coordinator: Marina Trivella
Polish Institute
Director: Joanna Hofman
Culture Programmer: Yasmin Harel
Embassy of Ireland, Ambassador: Alison Kelly
Tim Reilly
Embassy of Canada
Ambassador: Deborah Lyons
Public Affairs Officer: Signe Katz
French Institute
Audiovisual Attaché: Bertrand Le Delezir
Cultural & Audiovisual Projects Manager: Yaël Baruch
Goethe Institut
Director: Dr. Wolf Iro
Amos Dolav
Cervantes Institute
Head of Culture Dpt: Einat Talmon

Special Thanks:
Sharon Wallach, Yoav Gottesman, Sara Sela, Galia Dor,
Sinai Abt, Limor Alaluf, Nugit Altschuler, Ruth Barack, Meital Ben David, Adv. Aharon Ben Shachar, Yehuda Berger, Navot Barnea, Eyal de Leeuw, Yohanan Dan, Shirly Dim, Tali Feldman, Ron Freizler, Hedva Goldschmidt, Dorit Hassel, Anat Heifetz, Eli Inbar, Moshit Lustig Raivit, Tsvia Josianne Meitar, Yehuda Katav, Ruth Khayat, Rinat Klein, Adi Klein, Jim Kolmer, Philipa Kovarsky, Michal Kudish, Guy Lavie, M.ad.d offset services – David Ezra, Svonia Marmari, Shabi Mizrachi, Meghan Monsour, George Mansor, Sharon Miller, Irit Mor, Ido Nahmani, Eran Polishuk, Ehud Rabin, Eli Rosenthal, Sara Rubin, Ari Segal, Avital Rosen, Dennis Ruh, Avner Shavit, Paul Sturtz, Bernhard Simek, Studio Monkey Business, Urieli Dan, Eti Vainberger, Idit Pinkas, Elad Noy, Orit Slutzki, Ilanit Shamia, Lior Shefer, Eyal Sher, Hilla Sherman,Yigal Schreiber, Gidi Shmerling, Olivier Tournaud