המקוללים

שישי | 15.11 | 14:00, 15:30
שבת | 16.11 | 12:30, 14:15 | היכל התרבות

סדרה המשדכת בדיון ומציאות אודות סיפור חייהם הקיצוני והשערורייתי של הסופר והמשורר פנחס שדה, הפילוסוף משה קרוי, המשוררת יונה וולך והציירת אביבה אורי (הפרק אודותיה לא יוקרן בפסטיבל) - קבוצה של דמויות איקוניות בתרבות הישראלית, שחיו את האמת שלהן עד הקצה. הם מרדו בזעם, בבוז, במצב הדברים התרבותי, ושאפו ליצור אלטרנטיבה אוונגרדית; חייהם היו פראיים, מטושטשי גבולות, שערורייתיים; הם ויתרו - מרצון או מכורח - על משפחה תקינה, על רכוש, על עתיד, על בריאות ונוחות. פיעמה בהם תחושת שליחות ומהפכנות, אך הם היו גם, נרקיסיסטיים, הרסניים לעצמם ולסביבתם, ולפיכך - טראגיים. כולם נגעו בטירוף ובמיסטיקה והפכו למעין גורואים, וכולם חצו ברגע כלשהו גבולות מוסריים ברורים - והוקעו. בפסטיבל תוצג גרסת עבודה של שלושת הפרקים הראשונים בסדרה.

ישראל 2013 , עברית
במאי: חגי לוי
מפיק ראשי: לירן עצמור

המקוללים: פנחס שדה

בפרק הראשון בסדרה חגי, צעיר בקיבוץ דתי, מקבל לידיו מצלמה ומתחיל לצלם. לאחר שהוא קורא את החיים כמשל הוא מחליט לאזור אומץ ולהפגש עם פנחס שדה. דפיקה אחת בדלת פותחת מערכת יחסים המתפרשת על כמעט 20 שנה, במהלכן יתעד חגי את שדה במהלך הרומנים שלו עם הנשים הצעירות שהקיפו אותו כל חייו, ברגעי השיא והשפל, בהתמודדות עם שאלות של חיים, מוות וכתיבה.

המקוללים: משה קרוי

בעקבות מלחמת יום הכיפורים גם חגי מוצא עצמו נסחף אחר הפילוסופיה המסעירה של משה קרוי, האגואיסט הרציונלי. הוא נוהה אחריו עד אוסטרליה כדי להבין את המהפך הדראמטי בתיאוריה שלו, הנדמה למעין חזרה בתשובה של הפילוסוף הייחודי והמבריק הזה. סיפור חייו הקיצוני של קרוי משתרג בסיפור חייו של המראיין חגי, כאשר קרוי שב לארץ, בפעם האחרונה לשאת את צוואתו לבני האור ולהזהיר את העולם מפני בני החושך.

המקוללים: יונה וולך

בתחילת שנות השבעים, כשהעז עוד לכתוב שירים למחברת, נפגש חגי למפגש חד פעמי עם המשוררת הנערצת יונה וולך, כדי לקבל את חוות דעתה על שירתו. כעת, בשנות השמונים הוא שב אליה כשהיא בשיא תהילתה אך גם בשיא של מחלתה הממארת וזוכה ללוות אותה בימיה האחרונים בבית החולים כשהיא כבר מפויסת עם העולם ומאוהבת בגבר צעיר אשר לראשונה גורם לה לכתוב שיר אהבה אמיתי.

המקוללים: אביבה אורי

לצערנו, הקרנת הפרק מבוטלת בשל בעיות טכניות.
אל הציור של אורי מגיע חגי בעקבות רשמיה של יונה וולך מהציירת הנחשבת עד היום לאמא של הציור הישראלי המודרני, ואולי לאחת האמניות הפלסטיות החשובות של המאה ה-20 בקנה מידה בינלאומי. לאחר מותו של בעלה, הצייר דוד הנדלר, נחשף חגי למערכת היחסים המורכבת של אורי עם בתה המוסתרת ולמחיר הכבד מכל שמשלמים צאצאיהם של המקוללים על הטוטאליות של הוריהם.

 

הירשמו לניוזלטר להמלצות יומיות

חיפוש סרטים