דוקאביב 2013: הוכרזו משתתפי התחרויות הישראליות

פורסם: שלישי, 05 מרץ 2013

12 סרטים דוקומנטריים ישראליים נבחרו להשתתף בתחרות בפסטיבל דוקאביב ה־15 שיתקיים בתאריכים 11-2 במאי 2013 בסינמטק תל אביב, בנמל תל אביב ובכיכר הבימה. סרטי התחרות, שיוקרנו בהקרנת בכורה בפסטיבל נבחרו מבין כ־60 סרטים שהוגשו לתחרות. בנוסף לסרטי התחרות תכלול תכנית הפסטיבל גם מספר סרטים ישראלים נוספים שיוקרנו מחוץ לתחרות בהקרנות מיוחדות.

כמו כן, נבחרו 6 סרטים שיתחרו בתחרות הסטודנטים. סרטי הסטודנטים נבחרו מבין 26 שהוגשו על ידי בתי הספר לקולנוע ברחבי הארץ.

חברי ועדת המיון בתחרות הישראלית: סיני אבט מנהל אמנותי פסטיבל דוקאביב, פרופ' מילק קנבל, נילי קלימובסקי

חברי ועדת המיון בתחרות סרטי הסטודנטים: גבריאלה ווילנץ, ירון רודה, קרין ריבקינד סגל.

docaviv 2013 - 2-11/5/2013

סרטי תחרות הסרטים הישראלית בפסטיבל דוקאביב 2013

גיא עולה לתורה

ישראל 2013

הסרט עוקב אחר תהליך ההכנה לבר המצווה של גיא, אחיה הצעיר האוטיסט של הבמאית. מרגע ההחלטה להעלות אותו לתורה ועד ליום בר המצווה עצמו. תוך כדי ההכנות לאירוע המרגש ויוצא הדופן המשפחה מתמודדת בפעם הראשונה עם סיפורו של גיא שנולד ילד רגיל ונהיה לאוטיסט בגיל 3.

בימוי, תסריט וצילום: דנה אידיסיס
הפקה: אסף אמיר
חברת הפקה: נורמה הפקות
עריכה: מירי לאופר

ואם נניח, לרגע, שיש אלוהים

ישראל 2012

רקדני טנגו. כבשים. רוצחת. נביא זועם. ספר שאביו גילח את מלך עיראק. בעל חנות שמסרב למכור אקדחים לפורים. אדם שנפל מסולם. אשה שבאה מאהבה. ועוד עשרות. סרט על אנשים חמים ברחוב קטן וכיכר הסמוכה לו ברמת גן. "אמיתי","מבויים", מקוטע, מבולגן, - כמו שידורי טלוויזיה, כמו שיחות טלפון, כמו החיים.
הבמאי, היוצר סרטים תיעודיים מזה 47 שנים, מהרהר הרהורי כפירה על סרטיו שלו ועל מצבו של הקולנוע התיעודי העכשווי.
ומתחת למהומה בוקעת השאלה הנוראה –
ואם, נניח, לרגע, שיש אלוהים, האם הוא חוזר וסופר אותנו ? האם, חלילה וחס, שוב הגיע מספר המזל ?

בימוי, הפקה, תסריט ותחקיר: רם לוי
חברת הפקה: רם לוי תקשורת בע"מ
עריכה: טליה הופמן
צילום: פיליפ בלאיש
פסקול: תולי ( נפתלי) חן, עמוס ציפורי
מוזיקה: עמית פוזננסקי

החבר הערבי שלי

ישראל 2012

מסע החיפוש של בימאית הסרט אחר חברה הטוב פארס, פלסטיני, שוהה בלתי חוקי שעבד בתל אביב ועקבותיו נעלמו.
החיפוש מתחיל בתל אביב, ממשיך לכיוון השטחים בטרמפים עם מתנחלים ופלסטינים מקומיים, נקלע לקרב יריות מול כוחות הצבא, ומסתיים לבסוף במשחטת רכב נידחת בקיבייה, כפרו המרוחק של פארס בגדה המערבית, שם מתגלה סיבת ההיעלמות.

בימוי, הפקה וחברת הפקה: נגה נצר
תסריט: נגה נצר, שפרה האפרתי
עריכה: נגה נצר, דורון סילבר
צילום: שירה אפל, עינב גיאת

החלוצות

ישראל 2012

לפני מאה שנים הגיעו הנה החלוצות לבנות עולם חדש ולהגשים את חלום יצירת האישה החדשה, אישה שתשווה בעצמאותה לגברים. כמה עשרות היו ממקימות עין חרוד. אחדות מהן כתבו על עצמן ועל עולמן: הן נאבקו על שוויון עם הגברים, הן מחו על ששתקו ועל שהושתקו, הן נאבקו בכבליו של העולם המסורתי ממנו באו, ובפרשנות הגברים לעולם החדש שיצרו. הן חיו בתשוקה גדולה וחוו כישלונות רבים וכואבים. לבסוף הן ויתרו על מאבק השחרור שלהן כנשים על מנת להיאבק על החלום המשותף להם ולגברים, החלום הלאומי. "החלוצות" מספר את חייהן הסוערים דרך היומנים שכתבו, ואלה שופכים אור חדש על חומרים ארכיונים פרטיים וציבוריים מהתקופה.

בימוי ותסריט: מיכל אביעד
הפקה: עדנה קוברסקי ואלינור קוברסקי
חברת הפקה: עדן הפקות בע"מ, בקופרודוקציה עם ארכיון שפילברג
עריכה: ארז לאופר
צילום: הסרט מבוסס כולו על חומרי ארכיון
תחקיר: תמר כץ
פסקול: אביב אלדמע
מוזיקה: יונתן בר גיורא

חנדה חנדה 4

ישראל 2012

רונן ואורית יחד כבר שלוש שנים. שניהם ממשפחות בוכריות מכובדות. רונן לומד משחק בסטודיו למשחק "ניסן נתיב" והוא גם כוכב בתיאטרון "חנדה חנדה" - להיט בעדה הבוכרית בארץ ובעולם.
אצל הבוכרים נשמרת עד היום מסורת קשוחה לפיה מקובל להתחתן לאחר תקופת היכרות קצרה, אך רונן ואורית מורדים במשפחותיהם ומסרבים להתחתן. אפילו העובדה שהם משתדלים לשמור על "כבודה" של אורית במשפחה, לא מספיקה להוריה שדורשים פרידה או חתונה. אהבתם מוצאת עצמה לכודה בקונפליקט שבין מסורת למודרניות.

בימוי: דוד אופק, נטע שושני
הפקה: לי ירדני
חברת הפקה: מי טי וי
תסריט: נטע שושני, הילה אייזקס
עריכה: עודד טבק
צילום: איתי רזיאל
תחקיר: אורית פוקס

לאט־לאט

ישראל 2012

במשך שנה, התלווה במאי הסרט, ויטלי קריביץ', אל קבוצת עולים בני 17-21, שהשאירו מאחוריהם, משפחות, אהבות והיסטוריה פרטית, והגיעו אל מרכז הקליטה בכרמיאל בדרכם אל הגשמת החזון הציוני. הם זוכים בספר חוקים נוקשה ובהבטחה לתכנית בת 9 החודשים שתהווה פס־ייצור שמצידו האחד נכנסים "רוסים" ומצידו האחר יוצאים "ישראלים".
עד מהרה הופך ויטלי קרביץ' הבמאי לאחד מהם והם חושפים בפניו ובפני המצלמה שלו את כל שמתחולל בחדרי המרכז ובנפשותיהם הצעירות. כך אנו עדים לסדק העמוק שנפער אט־אט בחלום האידאליסטי ולשאלות המתחילות לבצבץ. האם ישראל יכולה להפוך לנו לבית? האם בכלל רוצים אותנו כאן? ויותר מכל: האם לא עצרנו את תהליך ההתבגרות הטבעי שלנו ובזבזנו כמעט שנה בניסיון להשיג משהו שאינו בר־השגה?

בימוי ותחקיר: ויטלי קריביץ'
הפקה: אסתי יעקב-מקלברג, חיים מקלברג
חברת הפקה: תותים הפקות (2004) בע"מ
תסריט: ויטלי קריביץ', דורון סולימן
עריכה: ויטלי קריביץ', ארנסט ארנוב, דורון סולימן
צילום: ויטלי קריביץ', אריה שוסטרוביץ', דניאלה נוביץ'
פסקול ומוזיקה: סלאבה פרנקלך

לפני המהפכה

ישראל 2013

סיפורם של הישראלים שחיו בטהרן ערב המהפכה ב-1979. היום קצת קשה לדמיין את זה - אבל ערב המהפכה ב-1979 חיים בטהרן אלפי ישראלים שנהנים מקרבה מיוחדת לשלטון של השאה. בחסות קשרים כלכליים מסועפים ועסקאות נשק גדולות, הישראלים נהנים מחיי עושר ומותרות, מבלי להבחין שהשלטון המושחת והשנוא שאליו הם קשורים מתמוטט. עד שהם מבינים שגן העדן האיראני שלהם הופך לגיהנום, כבר כמעט מאוחר מדי.
באמצעות קטעי ארכיון נדירים וראיונות עם דיפלומטים, אנשי מוסד, אנשי עסקים ומשפחותיהם, חושף הבמאי – שמשפחתו היתה חלק מאותה קהילה – נקודת מבט חדשה על המהפכה ששינתה את העולם. מה שמתחיל כמבט נוסטלגי על ימים שלא יחזרו, הופך לעלילת מתח שבה חלומות גדולים מתנפצים לתוך מציאות אפלה של תאוות בצע, שכרון כח ועיוורון.

סרטם של דן שדור וברק הימן
במאי: דן שדור
מפיק: ברק הימן
עורכת: נילי פלר
יועץ אמנותי: רן טל
צילום: איתי מרום, איתי נאמן
מוזיקה מקורית: ישי אדר
תחקירן ומפיק שותף: דן שדור
חברת הפקה: סרטי האחים הימן

המעבדה

ישראל 2013

בעשור האחרון הפכה ישראל למעצמה של ייצוא נשק וידע צבאי שנוסה בסכסוך הישראלי-פלסטיני. פילוסופים צבאיים, סוחרי נשק, יועצים ותעשיינים זוכים להצלחה חסרת תקדים בעולם. יוצר הסרט מתלווה לכמה מדמויות אלה שמתפרנסות מתוצרי הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובודק כיצד הם עושים זאת, עם אילו התלבטויות הם מתמודדים ומהי בדיוק הסחורה שהם מוכרים.

בימוי ותסריט: יותם פלדמן
הפקה: יואב רועה, אורית זמיר
חברת הפקה: גם סרטים
עריכה: טל שפי, רון גולדמן
צילום: פיליפ בלאיש

סופרוומן

ישראל 2012

חייהן של חמש קופאיות, חברות למשמרת, בסופר מרקט בתל אביב. הסרט מתבונן במהלך השנתיים האחרונות, במערכות היחסים ביניהן, המאבק היום יומי על הישרדות ופרנסה. האהבות והסודות שמתגלים בהפסקת הסיגריה. התמיכה, הסולידריות והמאבק אל מול קשיי החיים.

בימוי, הפקה, חברת הפקה ותסריט: יעל קיפר, רונן זרצקי
עריכה: תור בן מיור
צילום: אביגיל שפרבר, רונן זרצקי

ריטה ג'האן פורוז

ישראל 2012

בערב יום הולדתה ה־49, כשברקע המתיחות הגדולה בין טהרן לירושלים, ריטה ג'האן פורוז, שעלתה עם משפחתה בגיל שמונה מאיראן, מקליטה בפעם הראשונה אלבום בפרסית.
תוך כדי הוצאת האלבום מצטיירת תמונה משפחתית , עם קשר חזק בין האחיות ובינן לבין הוריהם, ביחד עם הגעגוע למולדת החסומה ולמשפחה המפוזרת בעולם.
את סופו של המסע האישי והאינטימי הזה אפילו ריטה הדרמתית לא יכלה לדמיין, אבל שנה מאוחר יותר, במלואת לה חמישים, הזמנה רשמית להופעה בבניין האו"ם בניו יורק ותגובות חמות ממעריצים איראנים, מוכיחות את מה שכבר ידוע אך רבים מאיתנו נוטים לשכוח: מדינות מורכבות מפרטים ואין כמו המוסיקה כאמצעי לחבר ביניהם.

בימוי וצילום: איל גולדברג
הפקה: ויוי הלפרן ואורלי טופל- כל מיני הפקות
חברת הפקה: כל מיני הפקות בעמ, שידורי קשת
תסריט: איל גולדברג, ארז לאופר
עריכה: ארז לאופר

רוקדים ביפו

פייר דוליין, מורה ורקדן נודע של ריקודים סלונים, משוכנע כי ריקוד יכול לגשר על פערים חברתיים ותרבותיים. את אמונתו הוא מיישם בפרויקט המפגיש בין ילדים יהודים וערבים ביפו עיר הולדתו. חוויה קסומה ומעצבת מצפה לכל משתתפי הפרויקט.

בימוי: הילה מדליה
צילום: דניאל קדם
הפקה: הילה מדליה, דיאן נאבטוף, נטע צוובנר-זייברט
חברת הפקה: נואו הפקות, טיארה גלו, ווריאר פואטס
תסריט: הילה מדליה
עריכה : בוב אייזנהראט, פיליפ שיין

רקדנית, עמוד וסרט

ישראל 2013

האגדה מספרת שהכול התחיל בזמן מלחמת העולם השנייה באוהלי הברזנט כשכוכבניות ה"פין אפ" הגיעו לחזית. הסיבה האמתית נעוצה בנעלי העקב, אלה הרקיעו שחקים ובמועדוני החשפנות של שנות השמונים כבר ניצב לו עמוד נירוסטה במרכז הבמה – שיהיה לרקדניות במה להיאחז. ואז אחת הסתובבה, שנייה טיפסה שלישית התהפכה וריקוד חדש נולד - ריקוד על עמוד. סגנון הריקוד הזה החל את דרכו כאמצעי יעיל לבדר ולפתות גברים, זוכה בשנים האחרונות להכרה כספורט וכביטוי אמנותי של ממש וככלי להעצמה לנשים רבות.
הסרט "רקדנית, עמוד וסרט" מתעד את נטע לי לוי , אלופת אירופה בריקוד על עמוד לשנת 2011. יוצר הסרט מתלווה אליה במסע תיעודי רב תהפוכות בדרכה לתואר הנכסף ומראה לנו -תוך שהוא בוחן מחדש את הגדרת היחסים שבין גיבור תיעודי למתעד , אישה ואמנית עכשווית כנה וסוערת שמתנהלת בין הציפיות של העולם המזרחי המסורתי שממנו באה, לבין הקודים החברתיים הסותרים של העולם התל אביבי שהיא חלק ממנו היום. בלי להתנצל ובלי להתקרבן. בדרכה שלה קוצרת נטע תהילה אך גם משלמת מחיר, ולצופים היא מראה שהיום גם בחורה בלבוש מינימאלי ועקבים יכולה להיות עשויה בדיוק מאותם חמרים שמהם עשויים אלופים.

בימוי, הפקה, צילום ותחקיר: ישרי הלפרן
חברת הפקה: הלפרן סרטים
תסריט: ישרי הלפרן, גואל אלקסיס
עריכה: ישרי הלפרן, מיכל צווינבוים

סרטי תחרות הסטודנטים (6 סרטים)

האביב של דמטר

הסרט מצייר את דיוקנו של בית הקברות בקיבוץ גבעת השלושה. הוא מלווה את החיים הרוחשים בו לאורך מחזור של שנה אחת: מהיובש והדעיכה אל הלבלוב והפריחה. שם בין בין ההיות לאי היות, בין הנעדר הנוכח והנוכח הנעדר, חורים נפערים באדמה, שלטי "שמור" נטעים וכיסאות פלסטיק מיותמים מחכים ליושבים....

בימוי: דפנה מירו
בית ספר: מנשר לאמנות

גיימרים (שם זמני)

אימרסיה היא אובדן תחושת העצמי בעולם האמיתי והעברתה לעולם המשחק. עולמם הווירטואלי של שותפי לדירה דומיננטי מאד, הם נמנעים מה"real-life", חיים מול מסך וממעטים ביציאה מהבית. הסרט מציג את אורח חייהם, מפגש וקונפליקט בין עולם וירטואלי לממשי. סגנון חיים אלטרנטיבי, הצלחה, כישלון ודרך ההתמודדות מול החברה.

בימוי: גל פרידמן
יוצרים: גל פרידמן ואופק גלבוע
בית ספר: בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב

הולילנד

סולומון תתה עלה לרגל ל"ארץ הקודש" ככומר צעיר וחדור אידיאולוגיה כשהוא מותיר את בנו הבכור בגאנה. ככומר של קהילת מהגרי עבודה בדרום ת"א. ביקור מולדת בגאנה ופגישה מחודשת עם בנו, מעלה סדקים שבמשך שנים לא הרשה לעצמו להתמודד איתם.

בימוי: אנה סומרשף
בית ספר: המכללה האקדמית ספיר

יובל מחכה לזריחה

מבט עמוק ורגיש לתוך סיפור התבגרותו של ילד שמתעקש ללכת על פי משאלות ליבו. יובל (11) חי עם משפחתו בשכונה קשת יום בב"ש ומתמודד עם גבולות המציאות בעזרת אימו, העוטפת אותו בחום, אהבה וקבלה ללא תנאים. האם ייאלץ לעטות על עצמו מסכה בכדי להשתלב בחברה המתקשה לקבל את הלא מוכר?

בימוי: ורד ארגמן
בית ספר: המכללה האקדמית ספיר

כתמים לבנים

יצחק, עולה וותיק מברית המועצות, חי לבד עם כלבו בבית חשוך בירושלים. ברוט משתמש רק בשלוש מרגליו, הרביעית מקופלת, מנופחת ומדממת עקב גידול סרטני. יצחק לוקחו לוטרינר לקטיעת הרגל החולה. אבל במרפאה יצחק מופתע.

בימוי: איתי נצר
בית ספר: בית הספר לקולנוע מעלה

מהודו לשם

זוג צעיר מתקוע, יוצא להקים בית יהודי לתרמילאים בהודו.
המצלמה מתבוננת על התמודדות דרמטית של הזוגיות בצל השליחות.
סרט נוקב על אידאליזם ומשפחתיות.

בימוי: נועם קידר
בית ספר: בית הספר לקולנוע מעלה

 

הירשמו לניוזלטר

הצטרפו לעמוד שלנו בפייסבוק