הוכרזו זוכי התחרויות בדוקאביב 2015

זוכי התחרויות בפסטיבל דוקאביב 2015 הוכרזו הערב (רביעי) בטקס שנערך בבית קסטיאל. הסרט "עד קצה הזריחה" בבימויו של סילבן ביגלאייזן זכה בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר. בתחרות הבינלאומית זכה הסרט "להתמודד עם הפיל". בפרס החדש, פרס תרבות ואמנות, זכה הסרט "סרט ערבית". פרס החזון האמנותי בתחרות עומק שדה הוענק לסרט "מכונת הזמן של סם". בתחרות הסטודנטים זכה הסרט "בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים".

זוכי התחרות הישראלית

פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר

„עד קצה הזריחה“

בימוי: סילבן ביגלאייזן

הפרס בסך 70,000 ₪ באדיבות שרה ופרופ' מיכאל סלע. פרסים נוספים באדיבות רותי דיסקין סרטים, אופני זינקו וגליקסון

נימוקי חבר השופטים

"מסע קולנועי המגלה את האושר ברגעים הקטנים ביותר בחיים. מלא בהומור, חמלה ואהבה, הסרט ממלא ומחמם את לב הצופים."

ציון לשבח

„שבעה ימים בסנט פטרסבורג“

בימוי: ראובן ברודסקי

הפרס בסך 20,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט והראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים

נימוקי חבר השופטים

"פסיפס עדין של רגעים קולנועיים חושף בהדרגה וביופי את גיבורי הסרט, את היחסים ביניהם ואת מקומו של הבמאי המספר בסיפור."

פרס ראש עיריית תל אביב-יפו לסרט ביכורים

„שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים“

בימוי: מור לושי

הפרס בסך 30,000 ₪

נימוקי חבר השופטים

"נדיר לראות יוצר צעיר מתמודד באופן כל-כך מעמיק, אמיץ ובוגר עם נושא כה מורכב וטעון. הסרט שופך אור חדש ומעורר מחשבה על מיתוס ששרד עשרות שנים."

פרס הצילום

„קרדיט לרצח“

יונתן צ'רני

הפרס בסך 4000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי חבר השופטים

"קולאז' מרשים של סגנונות צילום שונים, הנעים מהדיווחי המחוספס לקולנועי המרהיב, חוברים יחד בחיפושו של הבמאי אחר האמת."

פרס העריכה

„שבעה ימים בסנט פטרסבורג“

ראובן ברודסקי

הפרס בסך 4000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי חבר השופטים

"תוך הקפדה על מסגרת הזמן של הסיפור, העורך חושף באופן פיוטי ומדויק את הנרטיב המורכב של הסרט."

פרס התחקיר

„שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים“

מור לושי

הפרס בסך 4000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי חבר השופטים

"על חשיפת של חומרי ארכיון נדירים שטרם נראו ומתן זווית ראייה המעניקה מבט חדש על סיפור מוכר."

פרס המוזיקה המקורית

„שבעה ימים בסנט פטרסבורג“

עדי רנרט

הפרס בסך 5000 ₪ באדיבות אקו"ם

נימוקי חבר השופטים

"המוזיקה משלימה ומשתלבת באופן רגיש ומדויק בעולם הישן בו הסרט מתרחש, ויחד עם זאת יש בה תחושה עדכנית ועל-זמנית."

פרס הבמאי מטעם פדאורה – פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון

„עד קצה הזריחה“

סילבן ביגלאייזן

הפרס בסך 5000 ₪ באדיבות אירינה ורמי שלמור

נימוקי חבר השופטים

"דיוקן מחמם ושובר לב של אישה יוצאת דופן המתמודדת עם ימיה האחרונים. בימוי צלול ומלא אהבה המעניק משמעות אוניברסלית לחוויה הפרטית של בן הנפרד מאמו."

ציון לשבח מטעם חבר השופטים של פדאורה

„על כורחך“

אסף בנית

נימוקי חבר השופטים

"סרט מורכב ומלא אהבה המציג בבימוי תמציתי ומנקודות מבט שונות, מסע של הורים שכולים לעורר מודעות לנושא התאבדות בקהילה דתית המתייחסת אליו כטאבו ומדחיקה אותו."

זוכי תחרות תרבות ואמנות

פרס תרבות ואמנות

„סרט ערבית“

איל שגיא ביזאווי ושרה צפרוני

הפרס באדיבות ידידי שרה ופרופ' מיכאל סלע

נימוקי חבר השופטים

"לפני הכל זהו סרט על אהבת אדם ואהבת קולנוע, ונדמה לנו שאי אפשר שלא להתאהב בכל הנפשות המופיעות בו – בבני משפחתו של שגיא-ביזאווי, במעריצי הז'אנר המתראיינים בו, ובכוכבי הסרטים המצריים עצמם, שהיו חלק בלתי נפרד מן ההוויה של כל מי שגדל בישראל עם ערוץ יחיד בטלוויזיה שחור-לבן. בעזרת עריכה מבריקה, עבודת ארכיון משובחת וגם התנהלות של בלשים פרטיים בפילם נואר, פרשו בפנינו שני הבמאים
את פולחן הצפייה בסרטים האלה על כל פניו הססגוניות והקשריו החברתיים-פוליטיים-אנושיים. התוצאה היא נסיעה מקורית וסוחפת במכונת זמן מקסימה, שכולה נוסטלגיה בריאה, צחוק ודמע, גלי רגש, וכמובן געגועים לעולם ולעידן שהיו ואינם.
“סרט ערבית" בא מן הלב ונכנס אל הלב, ושום דבר לא יוציא אותו משם."

ציון לשבח מטעם חבר השופטים

„מתי כספי – וידוי“

דליה מבורך ודני דותן

נימוקי חבר השופטים

"הסרט מציג – בעוצמות נדירות של חשיפה – את אישיותו המורכבת של המלחין מתי כספי, שאנו מקווים כי נכונו לו עוד שנים ארוכות ופוריות של יצירה. קסם קולנועי נוצר כבר מן הרגעים הראשונים, שבהם כספי מישיר מבט למצלמה ומדבר בגילוי לב מפעים על הכפור הרגשי ששרר בבית בילדותו; משם אין דרך חזרה, והסרט סוחף את צופיו למסע מטלטל בין מחוזות של גאונות ואומללות, אהבה ושנאה, יופי מושלם ופצעים עמוקים שלעולם לא יגלידו. הווידוי הזה אינו קל לצפייה, אבל צופיו לא יוכלו לשכוח אותו ואת האיש מאחורי הצלילים שעיצבו את חיינו במקום הזה."

זוכי התחרות הבינלאומית

פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר

„להתמודד עם הפיל“

בימוי: אמנדה וילדר

הפרס בסך 20,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע.

נימוקי חבר השופטים

"תיעוד הקמתו של בית ספר דמוקרטי נראה על פניו כגחמה בורגנית או ניו אייגית. אך הבמאית אמנדה וילדר, מביאה למסך פיסת חיים מסעירה ורבת רבדים. בין כתליו של בית ספר בן שלושה חדרים, גינה ומסדרון ארוך אחד אנו נחשפים למאבק אמיתי המתחולל על הצורך לשינוי בתפיסה החינוכית הקונסרבטיבית. הסרט מציג באופן כנה וחסר תקדים את הקושי האמיתי והשאלות הצפות ועולות מתוך התהליך אשר נרקם לנגד עינינו.
באופן מעורר השתאות מצליחה הבמאית לתעד את הנעשה תוך שילוב של אינטמיות גדולה עם שפה קולנועית מוקפדת והצגתם של גיבורים כובשים. מתוך הרגעים הקטנים צפות ועולות שאלות גדולות על חינוך, סמכות הורית, דמוקרטיה והחברה האמריקאית וגבולות החופש."

ציון לשבח

„נוער גרמני“

בימוי: ז'אן-גבריאל פריו

נימוקי חבר השופטים

"צוות השיפוט הבינלאומי החליט להעניק ציון לשבח לסרטו המיוחד ומעורר המחשבה של הבמאי ז'אן- גבריאל פריו "הנוער הגרמני". סרט בלתי שגרתי זה המסופר כולו באמצעות קטעי ארכיון, פורש לפני הצופים תקופה היסטורית טעונה של גרמניה המערבית בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת. הזיקה אותה חושף הסרט בין חוגי האוונגרד הגרמני, ובעיקר יוצרי קולנוע והוגים צעירים, לבין המציאות הפוליטית וההיסטורית אשר הובילה להיווסדה של מחתרת באדר מיינהוף הוא מרתק.
תחקיר הארכיון המדהים שנעשה לצורך ההפקה מציג בפירוט ובעושר רב את התהליך אותו עברו חבורה של צעירים אינטלקטואלים מן המחשבה הפוליטית הרדיקאלית אל המעשה הפוליטי הקיצוני. מבנה הסרט מייצר שפה ותחושה של עיון מורחב בתוך קטעי היסטוריה ויזואלית אשר נותנים לצופה את המרחב לבחינת עמדותיו כלפי המניעים אשר הובילו חבורת צעירים דעתנית ליזום ולבצע מעשי טרור אשר גבו את חייהם של חפים מפשע."

פרס החירות מטעם פדאורה – פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון

„דמוקרטים“

בימוי: קמילה נילסן

נימוקי חבר השופטים

"סרט תיעודי המבוים בתבנית של קולנוע עלילתי מרתק המגולל פרק היסטורי במאבקם של שני פוליטיקאים המתגברים על יריבותם בניסיון לשמר ערכים הומנים ודמוקרטים."

זוכה תחרות עומק שדה

בשיתוף עם פורום מבקרי הקולנוע

פרס החזון האמנותי

„מכונת הזמן של סם“

בימוי: מת'יו בייט

הפרס בסך 3,000 דולר באדיבות איריס ריבקינד בן צור וערן בן צור

נימוקי חבר השופטים

"זהו סרט עשיר ברבדים קולנועיים, אנושיים ופילוסופיים, החוקר את מושג הביוגרפיה הקולנועית והתיעוד העצמי. המערכה האחרונה צופנת הפתעה נהדרת ושולחת את הצופה לדיון בטבעה של התמונה הנעה בעידן האינטרנט. ועם כל האירוניה שבו, הסרט מלא באהבת אדם, על כישלונותיו, הצלחותיו הצנועות והתמודדותו עם משברים קיומיים."

זוכי תחרות הסטודנטים

פרס ראשון

„בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים“

בימוי: מיקי פולונסקי, מנשר

הפרס בסך 10,000 ₪ באדיבות pond 5. פרסים נוספים באדיבות אופני זינקו וגליקסון

נימוקי חבר השופטים

"רק לעתים רחוקות אנו זוכים לראות סיפור קולנועי הנפרש לפנינו בצורה מעודנת ומוקפדת כזו, עם כבוד והבנה עמוקה לדמויות שבסרט. "בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים" מספר בעדינות את סיפורם של דיירי הדיור הציבורי בבת ים. המצלמה חוקרת לאט ולעומק, נחה על הפרטים הקטנים, ויוצרת עבור הצופים תמונה עמוקה של מארג החיים בבניין אחד. וכך בעדינות ובאהבה מתעוררים לחיים על המסך הן הדיירים והן הבניין. "בניין אחד וארבעים אנשים רוקדים" מדגים בגרות ושליטה בשפה הקולנועית שנראית רק לעתים נדירות בעבודה של סטודנטים. אנו מצפים לגדולות מבמאי הסרט מיקי פולונסקי ומעניקים לו בשמחה את פרס השופטים בתחרות הסטודנטים."

פרס שני

„בינתיים מזל“

בימוי: מזל בן ישי, בית ספר מעלה

הפרס בסך 4,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי חבר השופטים

"באינטימיות מעוררת השראה, תוך שימוש בשפה קולנועית מקורית ומרגשת – ובלי ליפול לקלישאות – מצליח הסרט "בינתיים מזל" לספר סיפור קטן של שלושה דורות אך למלא אותו בצבעים, צלילים ותשוקה עזים. הסרט חף מכל מניירות ולהטוטנות, אך מדויק, סוחף ואמיתי עד כאב. הבמאית מלאה באומץ וחודרת קרוב-קרוב אל הוריה, סבה וסבתה ואף אל עצמה – כמו מחפשת בכל קמט, בכל מצמוץ עין ובכל צללית – מוצא מתוך הפלונטר הסבוך שנקלעה אליו עקב מצב משפחתה המורכב.
"בינתיים מזל" הוא סרט נועז, אחר וקרוב לכולנו – כמו שכל סרט תיעודי, אף כזה שאיננו סטודנטיאלי, ראוי שיהיה. אנו גאים להעניק את פרס ציון לשבח לסרט ולבמאית, ומאחלים לה להמשיך ולספר לנו על העולם סביבה בדרכה המקורית."

פרס שלישי

„אטוואל“

בימוי: ניצן להב, ליאת רביב, לי בן וייס, מכללת ספיר

הפרס בסך 3,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע.

נימוקי חבר השופטים

"צוות השופטים בחר להעניק פרס על עשייה אומנותית ייחודית: בסגנון ייחודי, בדקדקנות ובעדינות, ולזכות את "אטוואל" בציון לשבח על הצטיינות אמנותית."