הוכרזו זוכי התחרויות בדוקאביב 2016

זוכי התחרויות בפסטיבל דוקאביב 2016 הוכרזו הערב (רביעי) בטקס שנערך ב"טוקהאוס" שבנמל תל אביב. "מוות בבאר שבע", סרטם של טלי שמש ואסף סודרי, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הישראלית ובפרס הבימוי מטעם פדאורה – פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון (FEDEORA). "קרא לי מריאנה", סרטה של קרולינה ביאלבסקה (Karolina Bielawska), זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית. "ארצם של הנאורים", סרטו של פייטר-ז'אן דה פיו (Pieter-jan De Pue), זכה בפרס החזון היצירתי בתחרות "עומק שדה". "בית האילמת", סרטה של תמר קיי מבית הספר סם שפיגל, זכה במקום הראשון בתחרות סרטי הסטודנטים.

זוכי התחרות הישראלית

פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר

מוות בבאר-שבע

בימוי: טלי שמש, אסף סודרי

הפרס בסך 70,000 ₪ באדיבות שרה ופרופ' מיכאל סלע וחבריהם, בנק דיסקונט. פרסים נוספים באדיבות רות דיסקין סרטים, אולפני זינקו וגליקסון

נימוקי השופטים: פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר מוענק לטלי שמש ואסף סודרי על סרטם הווירטואוזי ושובר הלב "מוות בבאר שבע". הפרס ניתן על הדרך הנשגבת בה הסרט משתמש בצילומי אבטחה אפאתיים כדי לייצר מראה קולנועית חדה של החברה הישראלית המוצפת במסרים של הסתה וגזענות בימים של פחד. אנו מקוות/ים שהסרט ישלח קריאת בכי מפכחת, אשר תעזור להנציח את הלינץ' של אבטום זרהום בזיכרון הקולקטיבי הישראלי.

קראו עוד על הסרט

ציון לשבח

אמא ילדה

בימוי: יעל קיפר, רונן זרצקי

הפרס בסך 20,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט והראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים

נימוקי השופטים: הסרט "אמא ילדה" חושף ברגישות ובעדינות אין קץ את סיפורן הקשה מנשוא של נשים אשר בהתאם למסורת נמסרו בילדותן ושועבדו לגברים מבוגרים מהן בשנים רבות. יעל קיפר ורונן זרצקי מצליחים לספר – דרך שכבות רבות של הסתרה, הכחשה ובושה – סיפור מורכב וחשוב ביותר, שמהדהד ומתקיים מאז ועד ימינו אנו.

קראו עוד על הסרט

ציון לטובה

המתנחלים

בימוי: שמעון דותן

נימוקי השופטים: צוות השיפוט ביקש לציין לטובה את הסרט "המתנחלים" על התיאור המורכב והיסודי של מפעל ההתנחלויות. הסרט חושף ללא מורא את המתקפה של התנועה על הדמוקרטיה ואת התמיכה שהיא מקבלת ממדינת ישראל ומוסדותיה.

קראו עוד על הסרט

פרס ראש עיריית תל אביב-יפו לסרט ביכורים

החולמים מבבילון

בימוי: רומן שומונוב

הפרס בסך 30,000 ₪

נימוקי השופטים: רומן שומנוב מביא אל המסך אנרגיות של חתרנות וזעם – תוך שהוא משרטט ברגישות – את דיוקנאותיהם של חברי להקת ברייקדנס מאשדוד. הסרט מתמיר את קשיי היום בתקווה ובאפשרות החתרנית של תרבויות שוליים.

קראו עוד על הסרט

פרס הצילום

אמא ילדה

צילום: רונן זרצקי

הפרס בסך 4,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: פרס הצילום ניתן, בין היתר, על יכולת מופתית של שימוש באור יום רך וקיים לטובת הנכחה רבת עוצמה של הדמויות בסרט, באופן שתורם להתפתחות העלילה – הן רגשית והן סיפורית.

קראו עוד על הסרט

פרס העריכה

עיר בעין הסערה

עריכה: נועה קידן, ג'ואל אלכסיס, בועז ליאון

הפרס בסך 4,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: עם חומרים שצולמו מעל ל-4 שנים, מביאה מלאכת העריכה בסרט סיפור משכנע ועשיר המונע על ידי דמויות, ומאפשרת מבט מרתק אל תוך המורכבויות של עיר מלאת קונפליקטים.

קראו עוד על הסרט

פרס התחקיר

הפטריארך

תחקיר: דנאי אילון

הפרס בסך 4,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: התחקיר בסרט "הפטריארך" פותח דלתות המובילות אל עולם לא-נודע של כוח דתי ואינטריגה פוליטית, תוך שהוא שופך אור על ההשפעות מרחיקות הלכת של הממשל הישראלי.

קראו עוד על הסרט

פרס המוזיקה המקורית

מוות בבאר-שבע

מוזיקה: תומר יוסף, תום דרום

הפרס בסך 5,000 ₪ באדיבות אקו"ם

נימוקי השופטים: פרס המוזיקה המקורית מוענק לתומר יוסף ותום דרום "מוות בבאר שבע", עבור האופן שבו המוזיקה המעודנת שלהם מגבירה את התגובה הרגשית בצפייה בצילומי האבטחה ומעוררת אפקט מטריד ובלתי נשכח.

קראו עוד על הסרט

פרס הבמאי מטעם פדאורה - פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון

מוות בבאר-שבע

בימוי: טלי שמש, אסף סודרי

הפרס בסך 5,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: השימוש יוצא הדופן שמפגין הסרט בכיסוי תקשורתי, מצלמות מעקב ותיעוד של עדי ראייה, מספק עדות לאירועים נוראים שמתרחשים בחברה בת זמננו, המתמודדת מול גילויים של אלימות גוברת וגזענות המופנים כלפי פליטים.

קראו עוד על הסרט

ציון לשבח מטעם חבר השופטים של פדאורה

הפטריארך

בימוי: דנאי אילון

נימוקי השופטים: מותחן דוקומנטרי זה ראוי לשבח בזכות בדרך בה הבמאית, דנאי אילון, מפרקת גבולות מגדריים, פוליטיים ודתיים, על מנת לחשוף את האינטרסים הסמויים בפעילותה המסתורית של הפטריארכיה האורתודכסית-יוונית בירושלים.

קראו עוד על הסרט

זוכי התחרות הבינלאומית

פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר

קרא לי מריאנה

בימוי: קרולינה ביאלבסקה (פולין)

הפרס בסך 20,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: פורטרט עדין ונוגע ללב על אישה שמסכנת את כל היקר לה בעבור האמת שלה ומשלמת עליה מחיר כבד. הסרט עשוי ביד אמן של במאית מוכשרת שארגה בעדינות וחכמה סיפור אנושי שרווי בכאב אהבה וחמלה.

קראו עוד על הסרט

ציון לשבח

דון ז'ואן

בימוי: ג'רזי סלאדקובסקי (שוודיה, פינלנד)

נימוקי השופטים: הסרט מצליח לקרב אותנו אל עולם שבדרך כלל נותר מרוחק ולא נגיש. באופן מטריד ומעורר מחשבה, נכנס הצופה אל תוך נפשו של אולג, סטודנט אוטיסט בן 22 ומתוודע לניסיון שלו לפרוץ את מעגלי הבדידות והפחד.

קראו עוד על הסרט

פרס הבימוי מטעם פדאורה – פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון

תחת השמש: שנה בצפון קוריאה

בימוי: ויטלי מנסקי (רוסיה, צ'כיה, לטביה, קוריאה הצפונית, גרמניה)

נימוקי השופטים: הסרט משתמש באירוניה מעודנת וסמויה על מנת להעניק מבט אל תוככי חברה סגורה בצורה קיצונית. בה בעת, הוא נדרש לדיון בהיבטים האתיים הכרוכים ביצירת סרט תחת שלטון טוטליטרי.

קראו עוד על הסרט

ציון לשבח מטעם פדאורה – פדרציית מבקרי הקולנוע מאירופה ומדינות הים התיכון

קרא לי מריאנה

בימוי: קרולינה ביילווסקה

נימוקי השופטים: סיפורה של מריאנה ראוי לציון בזכות העיסוק הנבון והישיר בטרנספורמציה של גוף וזהות, המשולב בפרספקטיבה מרוחקת ותיאטרלית.

קראו עוד על הסרט

תחרות עומק שדה — בשיתוף עם פורום מבקרי הקולנוע

פרס החזון האמנותי

ארצם של הנאורים

בימוי: פייטר-יאן דה פיו (בלגיה)

הפרס בסך 10,000 ₪ באדיבות משרד התרבות והספורט – המועצה הישראלית לקולנוע

נימוקי השופטים: דרך עירוב רעיוני של חומרי תעודה, העמדות מבוימות ונופך של אגדה, משכיל הבמאי פיטר-יאן דה פיו להטמיע את הצופה בעולם זר, אכזר, ברוטאלי ומרהיב ביופיו כדרכו של הטבע. איתני הטבע ונופי אפגניסטן עומדים בו ככוח נגד לניצים, ושמים בפרופורציה את הנוכחות הצבאית של ארה"ב מחד ושל צבא ילדים-לוחמים מאידך. הסרט מציג את שני הצדדים של הלחימה והחלימה באופן ייחודי, מבטא אינטימיות שנוצרה בין היוצר ומושאי התיעוד שלו, ונע באופן מעגלי בין שני קטבים - הקונקרטי והמיתי. נעשו סרטים רבים על המלחמה באפגניסטן, אבל סרטו של דה פיו מצטיין בעשייה קולנועית מקורית, נועזת ובמבע קולנועי עז ומופשט.

קראו עוד על הסרט

ציון לשבח

קייט מגלמת את כריסטין

בימוי: רוברט גרין (ארה"ב)

נימוקי השופטים: סרטו של הבמאי רוברט גרין דן באופן חכם ומעמיק בסוגיית הפרפורמנס בקולנוע תיעודי. בעזרת שימוש מקורי בטכניקת ההמחזה, דרך שרטוט מסע ההכנה של שחקנית לגילום התפקיד, הסרט מקים לתחייה את מושא התיעוד שלו ואף מבצע תיקון אפשרי לחייה ולאופן ייצוגה במדיה. "קייט מגלמת את כריסטין" שובר את הקיר הרביעי ומצליח לאתגר את עמדתו של הצופה ביחס לנראה על המסך, ועושה זאת בצורה רפלקסיבית, פרובוקטיבית ומתריסה. זוהי יצירה המבקשת לקחת את הזעם של מגישת טלוויזיה מנוחה והשחקנית שמגלמת אותה כאחד, ולתעל אותו לתוך טיפול מורכב בהיבטים שונים של מחלות נפשיות, דיכאון והתאבדות.

קראו עוד על הסרט

תחרות הסטודנטים ע"ש ולזכרה של רותי גוטסמן

פרס ראשון

בית האילמת

בימוי: תמר קיי, בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה

הפרס בסך 10,000 ₪ באדיבות יואב גוטסמן. פרסים נוספים בתמיכת אולפני זינקו וגליקסון

נימוקי השופטים: אם חירשת ובנה הגידם מצליחים להתמודד עם מצב בלתי אפשרי, מבלי לאבד את התשוקה לחיים. יוצרת הסרט משתמשת בבחירות קולנועיות מרשימות, במבנה דרמטי מורכב ובשילוב רגיש של אינטימיות ומבט ממרחק, על מנת לגעת בלבנו כשהיא מציגה מאבקי ההישרדות היומיומיים של גיבוריה רבי העוצמה.

קראו עוד על הסרט

פרס שני

סאשקה

בימוי: יאנה לרנר, מכללת ספיר

הפרס בסך 6,000 ₪ באדיבות יואב גוטסמן

נימוקי השופטים: התבוננות עדינה בילד מתבגר ואמו, בעיצומו של תהליך ההיפרדות הכואב הכרוך בעצמאותו של הילד. היוצרת מאפשרת לנו להזדהות עמוקות עם גיבורה הצעיר, הגיבור האמתי המתמודד עם אתגר ההתבגרות בעולם מבלבל.

קראו עוד על הסרט

פרס שלישי

שובר שמירה

בימוי: אלעד דוידוביץ' שיקוביץ', מכללת תל חי

הפרס בסך 4,000 ₪ באדיבות יואב גוטסמן

נימוקי השופטים: יוצר הסרט, אלעד דוידוביץ' שיקוביץ', שהוא גם גיבור הסרט - מזמין אותנו באומץ להתחבט ביחד אתו, התחבטות רגשית שהיא גם התחבטות מוסרית - האם לעזוב את שירות המילואים שלו. הסרט מצליח להציג מציאות החיים המורכבת בארץ ואת ההתמודדות המורכבת של תושביה.

קראו עוד על הסרט

פיצ'ינג דוקאביב

אירוע פיצ'ינג דוקאביב לסטודנטים של בתי הספר הגבוהים לקולנוע נערך זו השנה השמינית.

מענק הסרט הטוב של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי ו"יס" דוקו בסך 21,000 ₪ הוענק ל"זיכרון מבוים", שחר מלחי, מכללת ספיר

מענק הפקה של קרן רבינוביץ פרויקט קולנוע בסך 15,000 ₪ הוענק ל"שיר לשירי", מיכל כהן, מכללה מעלה.

מענק חדר און ליין של אופוס הפקות הוענק לסרט "חיים של אמא", ליהי סבג, מכללת מעלה.

מענק עריכת פסקול של אולפני ג'אנגל סאונד הוענק לסרט "המופע של תימור", תמרה ממון, בית הספר סם שפיגל.

ציון לשבח הוענק לסרט "אני נגד היונים", דניאל ריב, מנשר לאמנות.

פיצ' מצטיין הוענק לסרט "מחסום", עביר אבו זהיא, סמינר הקיבוצים.

הקרנות הסרטים הזוכים

שישי 27.5
10:00 – הזוכה בתחרות הסטודנטים

שבת 28.5
10:00 – הזוכה בתחרות הבינלאומית
12:30 – הזוכה בתחרות הישראלית
15:30 – הזוכה בתחרות עומק שדה

פרטים בעמודי הסרטים