Docaviv – the Tel Aviv International Documentary Film Festival is the largest film festival in the city of Tel Aviv, and the only festival in Israel dedicated exclusively to documentary films. It is among the world’s leading documentary festivals, with over 100 new local and international documentaries screened each year. The program includes several competitions, special tribute program dedicated to the work of esteemed filmmakers, as well as themed programs dedicated to music, art, social issues, virtual reality and new technologies, and other curated programs.

In 2018, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences listed Docaviv as one of the leading festivals whose winners automatically qualify for Oscar consideration. From 2018 on, the winners of the Israeli, International and Short film competitions at Docaviv will be eligible to compete for an Oscar in the documentary category.

In order to expose as wide an audience as possible to documentary works, the NPO also organizes two regional festivals in Israel: Docaviv Galilee, held in Ma’alot Tarshiha, and Docaviv Negev, held in Yeruham, as well as dozens of documentary film screenings at cultural centers throughout the country.

The Festival and NPO were founded in 1998 by Ilana Tzur.

For more about Docaviv’s activity, see Docaviv NPO’s website »

FESTIVAL STAFF

Festival Director: Galia Bador
Artistic Director: Karin Rywkind Segal
Head Producer: Yooki Ben Shaul
Program Manager: Yaara Ozery
Line Producer:Moran Arzi
Production Manager: Shira Havron
Friends of the Festival Liaison: Carine Zaroni Goldman
Marketing and Tickets: Mirika Chuksin
Website content and print producer: Naomi schneider
Program and DOC LAB TLV Coordinator: Julia Mann
Traffic Manager International Program: Ashely Peleg
Traffic Manager Israeli Program: Eilon Morag
Website: Rani Einav
Strategy and Digital Marketing: Eyal Bason, Yuval Haring, Saar Gamzo
Public Relations: Mira Ann Beinart PR, Shiri Greenberg PR, Naama Rotem – Mira Ann Beinart PR
International PR: Mirjam Wiekenkamp – NOISE Film PR
Branding and Graphic Design: David & Yosef
Graphic Design: Aviv Zommer, Jenny Schukin, Ron Zalman, Idan Azaria
PRES GLOBAL Ben Golan, Eli Weiden, Tom Degaldeti, Eitan Ben David, Hila Golan, Michaela Fridman, Dmitry Sherman
Translation: Royal Titles Translation
IT Solutions: Netanel Malihi
Catalogue Writer and Editor: Daphna Lewy
Hebrew proofreading: Masha Zur Glozman
English Translation: Tatyana Schwartzman Zivony
English linguistic editing and proofreading: Yael Mazor
Intern: Carli Fogel
Docaviv Trailer: Itamar Alcalay
Docaviv animation – Director: Hadar Landsberg
Docaviv animation – Sound Design: Giori Politi
Editor and Producer – Students Pitching: Ruth Lev-Ari
Docu Young Directors: Noam Pinchas, Ami Goldnam, Avigail Sperber, Assaf Banitt, Tal Barda
Marketing Video Editor: Tal Galon
Customer Service: Romi Mor, Aya Lion, Noa Gaulan, Shani Yozef, Roi Hacohen
DocuLive: Itamar Cohen
Accountant: Andrey Hershkovitz
Bookkeeping: Shimon Levi
Insurance: Zion Kedem

Program Selection

Israeli Program Selection: Anath Kandel, Udi Nir, Karin Rywkind Segal
International Selection Programmers: Nir Ferber, Anna Kardaszewska, Dr. Laliv Melamed, Yaara Ozery, Karin Rywkind Segal
Student Competition Selection: Yarden Karmin,Yaara Ozery, Dr. Iris Zaki
Shorts Competition Curator: Tal Arditty
NEXT! Curators:Yael Messer, Tal Yahas
Pre-selection International films: Noa Aharoni, Ohad Amichai, Ayelet Bechar, Julie Buck, Omri Burstyn, Inbal Cohen, Tomer Cooper, Rotem Dimand, Yoad Earon, Ayal Goldberg, Shir Hori-Abu, Maya Klar, Avida Livny, Tami Liberman, Itay Marom, Liat Mer, Assaf Mor, Matan Nahaloni, Yuval Parnass-Mader, Zohar Porter, Rotem Ruff, Lihi Sabag, Tal Shefi, Tamar Tal, Amit Yarovich.
Selection Committee DOC LAB TLV: Joelle Alexis, Eyal Sagui Bizawe, Israela Shaer Meoded
Consulting Committee Pitching Docaviv: Rana Abu-Fraiha, Nitzan Gilady, Ronen Zaretzky

NPO Members and Friends

  • *Rami Shalmor (Chairman)
  • Dr. Angle Michael
  • *Esteron Yoel
  • Atty. Bogot Amiram
  • Butel Michal
  • *Biton Yehuda
  • Sali Ben Zvi
  • Ben Shaul Ruth
  • *Atty. Ben Shachar Aharon
  • *Bernstein Arik
  • Gilat Iris
  • Galezer Doron
  • Garbuz Alon
  • Day Gal
  • *Dr. Duvdevani Shmulik
  • Dor Galia
  • Lev Dafna
  • Lubetzki Tzvi
  • *Litani Prizan Tamar
  • Lipkin Shahak Tali
  • Weiss-Berkowitz Ronit
  • *Mayer Michael
  • Magnat Dalia
  • Mozer Nilly
  • *Josianne Meitar Tsvia
  • Manor Iri Gabriel (The Audit Committee)
  • Mastechkin Dalia
  • Rachel Marani
  • *Marmari Hanoch
  • *Nechama Nira
  • *Sela Sara
  • Perry Nava
  • Fabian Miri
  • Fishbain Einat
  • Prof. Pekelman Dov
  • *Tzur Ilana
  • Koren Dalia
  • Koren Hagai
  • Rabin Ehud
  • Atty. Roberts Richard
  • Rosenheimer Timna
  • Shlomi Yehiel (The Audit Committee)
  • Shlomi Yehudit
  • Dr. Shani Hadassa
  • Shavit Sharon

* Board Members of Association

Docaviv wishes to thank the friends of the festival for their support:
  • Amir Lev Ari Yael & Arie
  • Angel Anat & Udi
  • Barne Esther
  • Gottesman Yoav
  • Heifetz Debbie & Yoav
  • Koffler Leon
  • Kolitz Naomi & David
  • Mayer Naomi & Michael
  • Meitar Tsvia Josianne
  • Michael-Tsabari Nava
  • Moed Kass Pnina
  • Mor Irit & Miki
  • Pines Oded
  • Sagol Tova & Sami
  • Sela Sara & Prof. Michael
  • Shalmor Irina & Rami
  • Shani Hadasa & Meir
  • Stiva Ora & Eitan
  • Swary Edia & Itzhak
  • 10 Anonymous donations
  • Alkalay Rachel & Chaim
  • Albin Galia
  • Almog Zackai Yael
  • Assia Naomi
  • Barack Ruth & Dr. Boaz
  • Barnea esther
  • Ben Sahar Ilana & Aaron
  • Bukspan Nurit
  • Burak Nehama & Jacob
  • Carmel Shosh & Eliezer
  • Cohen Yael
  • Cohen Yifat & Cederbaum Martin
  • Einav Hassia & Shmuel
  • Eldar Aviva
  • Elyashiv Ilana
  • Folkman Rivka
  • Gilboa Dalya & Amos
  • Gross Zvia & Joseph
  • Hamburger Ilana & Yair
  • Harlap Anat
  • Harmatz Gila& Zvika
  • Hefetz Anat
  • Hertman Estie & Alex
  • Hetz Clara & Nathan
  • Holtzman Miri & Zeev
  • Ilan Michal & Udi
  • Jaffa Aliza
  • Jaglom Nurith
  • Judokovski Lea
  • Kenny Etty & Miki
  • Kinneret Zmora Bitan
  • Kook Mimi & Amir
  • Kook Sara & Emanuel
  • Landau Liora
  • Laufer Miriam
  • Lubetzki Tzvi & Tikva
  • Manor Eri & Ruti
  • Meidan Rachel & Avraham
  • Mestechkin Dalia
  • Mirkin Ronnie & Dan
  • Moser Mibi & Nili
  • Nakash Sigalit & Arie
  • Nave Lili & Avner
  • Nehmad Meitar Dafna
  • Nussbaum Rami & Yehudit
  • Oren Sari & Tanchum
  • Osherroff Nilly & David
  • ozery yafa
  • Padan Ariela & Omri
  • Perry Nava
  • Rafaeli Shiree
  • Rappaort Irith
  • Recanatti Lenny
  • Roberts Richard & Edna
  • Rusk Helena
  • Saker Rivka
  • Schreiber Yigal
  • Segal Dovrat Miri
  • Shainman Edna & Yaron
  • Shrem Yochi & Izhak
  • Tamir Anat
  • Tzuri Carmela & Nisim
  • Ulman Hana
  • Ungar Yael & Rami
  • W. Rosenstein
  • Yahas Ronnie
  • Yanay Rachel & Moshe
  • Ziv Josefine & Zvi
Docaviv wishes to thank the new friends of the festival and their support:
  • Dor Galia & Udi
  • Giladi Ferry & Aviv
  • Rotlevy Ligad & Lilach
  • Tocatly Doris & Dan
  • Shwartz Boaz & Kika
  • Albin Galia
  • Arnon Dafna & Sher Eyal
  • Barir Sharon
  • Birenboim Natalie & Zvika
  • Drori Riki
  • Fuhrer Michal & David
  • Gortler Rivka
  • Gurion Yifat
  • Guy Anat
  • Hambourger Ilana & Yair
  • Ilan Carmel & Eran
  • Kolbar Irit & Yonatan
  • Lanir Tali & Noam
  • Levy Daphi & Gigi
  • Margalit Shira & Shiloach Ilan
  • Marmari Sonia & Hanoch
  • Rosenheimer Timna
  • Rywkind Ben-Zour Iris & Eran
  • Sternbach Sivan
  • Susz Sigal
  • Tsioni Orly
  • Unger Dana
  • Waxman Oded
  • Zarfati Hagit
  • Zimmerman-Keinan Ofra

ACKNOWLEDGEMENTS

Tel Aviv-Yafo Municipality:
We thank the Tel Aviv-Yafo Municipality, the Arts and Culture Divison, Department of Performance and Spokesman’s Office
Director of the Tel Aviv municipality department of cultural affairs: Giyora Yahalom
Deputy Director of Cultur and Arts & Manager of Events Division: Shabi Mizrachi

Ministry of Culture and Sport
Minister of Culture and Sport: Hili Tropper
Culture Administration: Raz Frohlich
Director of Culture: Galit Wahba Shasho
Head of the Israel Film Council: Eyal Bores
Film Department Administrator: Etti Cohen
The Israeli Film Council Members
Yes: Ran Guron, Guy Lavie, Adi Tal, Liz shrem, Aviram Itzcovich, Yaniv Karavani
Altshuler Shaham: Ran Shaham, Gilad Altshuler, Kalman Shaham,Yair Lowenstein
Ministery of Foreign Affairs – Division of Cultural and Scintific Affairs: Vered Heller, Ziv Nevo Kulman, Anat Gilad
Haaretz: Neomi Shem-tov
France24 Channel Part of France Medias Minde Group
Harel Insurance & Finnace
Edit Studios: Shalom Dadush
Glikson: Ariel Glikson
The New Fund for Cinema & Tv: Dorit Inbar, Ron Goldman, Orel Torner
Makor Fundation for Israeli Films: Amit Goren, Eveline Kluger Kadish
Gesher Foundation for Multicultural Film: Ziv Naveh, Sharon Shamir, Miriam Ben Yosef, Oren Reich, Yael Yakirevich , Liron benzguida Partush
Rabinovitch Foundation – Film Project: Giyora Eini, Yoav Abramovitch
CoPro – Israeli Content Marketing Foundation: Pnina Halfon Lang, Anat Nattel, Maya Yavin
The Documentary Forum in Israel: Hagit Ben Yaacov, Anat Mozes, Noga Chevion

French Institute
Audiovisual Attache: Stéphanie Rabourdin
Cultural & Audiovisual Projects Manager: Yael Baruch
Audiovisual Program Officer: Anne-Solenne Lea
Embassy Of France
Austrian Cultural Forum
Director: Arno Mitterdorfer
Deputy Director: Maria Gierlinger-landa
Italian Institute of Culture, Tel Aviv
Director: Fabio Ruggirello
Events Coordinator: Marina Trivella
Romanian Cultural Institute in Tel Aviv
Director: Mr. Martin-Ladislau Salamon
Project Manager: Andreea Soare-Waserstein
Embassy of Canada
Public Affairs Officer: Signe Katz
Royal Norwegian Embassy
First Secretary (Culture, Press and Trade): Christine Beate Knudsen
Czech Centre Tel Aviv
Director: Robert Mikoláš
Program Manager: Dana Keren
Russian Cultural Center in Tel Aviv
Head of the Russian Cultural Center in Tel Aviv, First Secretary of the Embassy of Russia in Israel: Denis Parkhomchuk
Assistant Administrator: Alla Osherov
Embassy of Mexico in Israel | Secretaría de Relaciones Exteriores (SRE)
Embassy of Belgium
Ambassador: Jean-Luc Bodson
Culture, Media and Public Diplomacy Officer: Maurice Sarfatti
Embassy of the Argentine Republic
Ambassador: Sergio Daniel Urribarri
Head of Political and Cultural Section: Sec. Andrés Sebastián Rojas
Embassy of Ireland
Ambassador: Alison Kelly
Deputy Head of Mission: James C. O’Shea

Special Thanks

  • Frank Lowy
  • Yoav Gottesman
  • Aharon Ben Shahar
  • Amiram Boget
  • Ann Loren Dalaje
  • Ari Segal
  • Atar Schimmel
  • Aviram Itzcovich
  • Aviv Giladi
  • Ayal Goldberg
  • Basil Tsiokos
  • Dafna Lev
  • Dina Peled
  • Dolin Melnik
  • Dorit Hassel
  • Dror Sher
  • Elad Noy
  • Eli Rozental
  • Gaila Dor
  • Gili Gaon
  • Guy Lavi
  • Guy Shani
  • Hedva Goldshmidert
  • Idit Pinkas
  • Josh Siegel
  • lior bosak
  • Lisa Linde Nieveld
  • Madad Offset Services – David Ezra
  • Maya Klar
  • Maya Raban
  • Meghan Monsour
  • Mushit Lustig Raivit
  • Noga Zolti
  • Nugit Altchuler
  • Olivier Tournaud
  • Orit Slutzki
  • Orna Lipkind
  • Orr Sigoli
  • Philipa Kovarski
  • Pini Schatz
  • Ran sagi-glasner
  • Rinat Klein
  • Ron Frizler
  • Salma Abdalla
  • Sara Rubin
  • Sara Sela
  • Shane Smith
  • Sharon Miller
  • Shauly Melaed
  • Shira Hadad
  • Sivan Arbel
  • Tony Greenman
  • Weiden Eli
  • Yohanan Dan
  • zamir dahbash