התחרות הישראלית

התחרות הגדולה ביותר בארץ לקולנוע דוקומנטרי

חברי השיפוט


ארי דוידוביץ

במאי, תסריטאי ומפיק. סרטיו הוקרנו בבתי הקולנוע, שודרו במיטב ערוצי הטלוויזיה והשתתפו בפסטיבלים בארץ ובעולם. סרטו האחרון, "החיים הנסתרים של שייקה אופיר" (דוקאביב 2019) הוא השלישי בטרילוגיית הביוגרפיות הדוקומנטריות שיצר בשנים האחרונות. קדמו לו – "תרצה אתר: ציפור בחדר" (פרס השופטים בפסטיבל הסרטים חיפה) ו"מחכים לגודיק" (פסטיבל הקולנוע בירושלים). דוידוביץ הקים את היפרמדיה, שבמסגרתה הפיק, בין השאר, את הסרטים: "כל הבקרים השמחים", "חלומות של דובים", "לשמור בבטן" וכן את התחרויות דוקו-צ’אלנג' ישראל ויוצרים ברשת. יזם וערך שורה של סדנאות בינלאומיות בתחומי היצירה הקולנועית, בין השאר עם מאסטר הכתיבה רוברט מקי ועם מאמנת השחקנים איוואנה צ’בק. בוגר אוניברסיטת חיפה בפסיכולוגיה ולימודים כלליים במדעי הרוח, ומוסמך האוניברסיטה העברית בתקשורת ועיתונות.


ג׳וש סיגל

ג'וש סיגל, אוצר במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק (MoMA), אצר יותר ממאה תערוכות קולנוע ומדיה, ורבות מהן נכללו ברשימות התערוכות המומלצות של השנה ב"ניו יורק טיימס", ב"ניו יורקר" ובכתבי העת המוערכים "ארטפורום" ו"פילם קומנט". הוא חבר בוועדות המיון של "במאים חדשים, סרטים חדשים" ו"דוק פורטנייט" – שני פסטיבלים שהמוזיאון עורך כל שנה. כמו כן, הוא ייסד את הפסטיבל הבינלאומי לשימור סרטים, "טוּ סייב אנד פרוג'קט", גם הוא מטעם המוזיאון. נוסף על כך, השתתף ג'וש סיגל בעריכה ובכתיבה של אוסף מאמרים על הבמאי פרדריק וייסמן, של ספר על אמנות מודרנית ועכשווית שהוצגה ב-MoMa מ-1980 ואילך, ושל שתי מונוגרפיות: על תולדות הקולנוע הפיני ועל בית הספר לקולנוע בלודז' שבפולין. ג'וש סיגל חבר בדירקטוריונים של כפר האמנים מקדָוול, של קרן מוריס סנדק ושל העמותות "לַייט אינדסטרי" ו"סינמה טרופיקל".
פאולינה סוארז

פאולינה סוארז היא המנכ"לית של עמותת אמבולנטה, שמטרתה לקדם תרבות של יצירה קולנועית דוקומנטרית ברחבי מקסיקו. לסוארז תואר ראשון מהאוניברסיטה הלאומית האוטונומית של מקסיקו ותואר שני מאוניברסיטת שיקגו, והיא קרובה לסיום הדוקטורט שלה באוניברסיטת ניו-יורק. המחקר שלה עוסק במודרניות הקולנועית המקסיקנית, במלודרמות תיעודיות ובדיוניות ובתרבויות של קולנוע תיעודי. משנת 2016 סוארז מנהלת באמבולנטה את תוכנית ההכשרה בקולנוע ואת הפסטיבל הנודד השנתי של העמותה, שבמסגרתו מוקרנות יצירות דוקומנטריות ביותר מ-140 מקומות ברחבי מקסיקו. פאולינה סוארז מאמינה בייעודו של המדיום הקולנועי כאמנות של כלל הציבור ובכוחו להניע שינוי חברתי.


שוש שלם

במאית ומפיקה. סרטיה הדוקומנטריים זכו להוקרה בינלאומית, בהם "Last Journey Into Silence" ,"Be Fruitful and Multiply", "Good Gagbage" ו"Web Junkey". הסרטים הוקרנו בפסטיבלים ברחבי העולם, בהם הוט-דוקס, טרייבקה, סאנדנס ו-CPH, ושודרו ב-BBC, ZDF, ARTE וב-PBS.
ה"אני מאמין" שלה בעשייה דוקומנטרית כולל ביקורת חברתית על ידי הארת מקומות חשוכים בחברה. התבוננותה האינטימית והעמוקה בסיטואציות אנושיות מביאה את זעקתם של אלו שקולם לא נשמע.
בוגרת המחלקה לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב ולמדה בבית הספר לאמנות חזותית בניו יורק.
סרטה "פגות תוקף" ("Leftover Women") זכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל הסרטים הדוקומנטריים בסיאול ובפרס הבימוי והעריכה בפסטיבל דוקאביב 2019.


פרסים

פרס פרנק לאוי לסרט הישראלי הטוב ביותר

באדיבות: פרנק לאוי
מענק השכרת ציוד: גליקסון
מענק משמרות עריכה: אולפני אדיט
מענק שיווק לאוסקר האמריקאי בסך 100,000 ש״ח

פרס יוסי קאופמן לבימוי

באדיבות: קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה


פרס חבר השופטים

באדיבות: הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים

פרס ראש העיר תל-אביב יפו לסרט ביכורים

באדיבות: ראש עיריית תל אביב-יפו


פרס הצילום

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי

פרס העריכה

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי


פרס התחקיר

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי

תחרות בינלאומית

קולנוע יוצא דופן, חשוב ואמיץ מכל העולם שנבחר בקפידה מההיצע של השנה האחרונה

חברי השיפוט


ענת שוורץ

במאית, תסריטאית. נולדה בחיפה ב-1978.
בוגרת בהצטיינות ביה"ס לקולנוע וטלויזיה ע"ש סם שפיגל והתוכנית לבמאים תיעודיים של ביה"ס לקולנוע "לה פמיס" בפריז. בעלת תואר BA בהצטיינות בפילוסופיה וספרות מאוני׳ ת"א. סרטה התיעודי הראשון "לה פרומיז" אותו כתבה, ביימה וצילמה, הוקרן בבכורה בתחרות הישראלית בפסטיבל דוקאביב בשנת 2017. "לה פרומיז" שודר כסדרה בת שלושה חלקים ב- yes דוקו וזכה לשבחי הביקורת והקהל. הסרט התיעודי "השחקנים" (52 דק') שביימה, שודר בשידורי קשת בשנת 2019. בימים אלה ענת מסיימת את "39", סרטה העלילתי הראשון.


בנימין פרידנברג

במאי וחוקר קולנוע, מרצה במחלקה לאמנויות המסך בצלאל ובמוזיאון תל אביב לאמנות.
בוגר ביה"ס לקולנוע סם שפיגל ובעל תואר שני מהחוג לבלשנות באוניברסיטה העברית. עבודת המחקר שלו עוסקת בשפה קולנועית ובממשק בין בלשנות לחקר האמנויות. בימים אלה כותב דוקטורט על צילום קולנוע בהשוואה לשפות חזותיות. כתב וניהל תוכן בפרויקטים ארכיוניים ורסטורציה של סרטים דוקומנטריים בסינמטק ירושלים ובאוסף האודיו-ויזואלי הישראלי של ספריית היודאיקה באוניברסיטת הארוורד. מנכ"ל-מייסד של איגוד יוצרי הקולנוע בירושלים (ע"ר)/


סנדי טאן

סנדי טאן ביימה והפיקה את "Shirkers‏" (2018), הסרט הדוקומנטרי עטור הפרסים של נטפליקס, שזכה בפרס הבימוי בקטגוריית הסרט הדוקומנטרי בסאנדנס והיה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הדוקומנטרי ב-2019. ספרה החדש "Lurkers" עתיד לצאת לאור במרץ 2021. הפרויקט הבא שלה הוא עיבוד קולנועי לרומן רב-המכר של אליף באוטמן, "האידיוט". סנדי טאן מתגוררת בלוס אנג'לס.


פרסים

פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

תחרות עומק שדה

מבחר סרטים שמאתגרים את גבולות הז'אנר וממציאים מחדש את מושג התיעוד

חברי השיפוט


אורנה לוי

ראש מסלול קולנוע במכללה האקדמית ספיר, מרצה לבימוי ותסריט במכללה האקדמית ספיר, במנשר ובבית הספר לתיאטרון חזותי. בוגרת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה מאוניברסיטת ניו־יורק, למדה אנימציה בבית הספר לאמנות חזותית בניו־יורק. כתבה וביימה תוכניות לערוץ 1 וסרטים תיעודיים לחברת קסטל תקשורת. כתבה, ביימה והפיקה סרטים תיעודיים עצמאיים – "עקדת יצחק", "דמות" ו"ראש", ואת הדרמות: "Untitled Images", "Mon Semblable".
סרטה "חלבה", שזכה בפרס השופטים בתחרות הסרט הקצר ע"ש אפרתי, וכן "לנשום אוויר", השתתפו בפסטיבל ירושלים ובפסטיבלים בעולם ושודרו בערוץ 2. כיום עובדת על הפקת סרט באורך מלא.


רותי דירקטור

אוצרת לאמנות עכשווית, מוזיאון תל אביב לאמנות. משנות ה-80 ועד 2009 כתבה בקביעות על אמנות בעיתונים יומיים ובמגזינים שבועיים ("חדשות", "מעריב", "העיר", "ידיעות אחרונות"), וכן בבלוג הצוֹפָה. הייתה אוצרת ראשית של מוזיאון חיפה לאמנות, אוצרת הגלריה של בצלאל בתל אביב, וכן מנהלת ואוצרת הגלריה לאמנות, אוניברסיטת חיפה. מלמדת ומרצה על אמנות עכשווית, ישראלית ובינלאומית.


פרסים

פרס החזון האמנותי

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

תחרות מעבר למסך

סרטים הפועלים ליצירת שינוי במציאות החברתית, הסביבתית והפוליטית

חברי השיפוט


אורי לוי

אורי לוי הוא דוקומנטריסט, צלם, מפיק ובמאי זוכה פרסים. מתמקד ביצירת סרטים העוסקים בתופעות חברתיות מורכבות, תוך הדגשת הצד החיובי שיביא לשינוי.
יוצר הסרטים: "בית מקלפים" (2012) ו"היה היה ילד" (2019), זוכה פרס השופטים ופרס הקהל בדוקאביב 2019. שותף ביצירת סרטים דוקומנטריים רבים ("את שאהבה נפשי" – זוכה דוקאביב 2004 ובפרס אופיר. "משפחה בטרנס" – זוכה הפרס הגדול בדוקאביב 2018, "החבר דב" דוקאביב 2019 – מועמד לפרס אופיר).


זהר וגנר

זהר וגנר (ילידת 1970) היא במאית ומפיקת קולנוע דוקומנטרי, מבקרת קולנוע וסולנית להקת "זהר וגנר והמסריחים". סרטיה "זורקי" (2006), "סימני מתיחה" (2009), "ימי הזהר" (2012) "מעשה בשני בלונים" (2016) ו"21 יום ולילה" (2019) זכו לביקורות משבחות והוצגו על במות קולנועיות בארץ וברחבי העולם. "סימני מתיחה" היה להיט בינלאומי וצבר ביו טיוב 7 מיליון צפיות. "21 יום ולילה" זכה בפרס הגדול בפסטיבל פיפאדוק הצרפתי בקטגוריית "אימפקט", המוקדשת לסרטים העוסקים בזכויות אדם.


מארג'י דה-קונינג

אחרי שסיימה את לימודיה, ביימה מארג'י דה-קונינג סרטים דוקומנטריים למגוון ערוצי טלוויזיה במשך 12 שנה. בחלק מהזמן היא גם לימדה קולנוע דוקומנטרי באוניברסיטת אמסטרדם. ב-2004 התמנתה לתפקיד עורכת ראשית של 52 דקות שידור שהוקדשו ליצירה דוקומנטרית, והפיקה סרטי טלוויזיה דוקומנטריים מקוריים שנגעו בסוגיות חברתיות, תרבותיות ומוסריות והציגו סיפורים אנושיים מטלטלים. שנה לאחר מכן היא מונתה לראש מחלקת הטלוויזיה של אגודת השידור הציבורית ההולנדית IKON, ומאוחר יותר נוספו לאחריותה גם תחומי הרדיו והניו-מדיה. ב-2016 IKON מוזגה עם אגודת EO, ודה-קונינג החלה לנהל את תחום הסרטים הדוקומנטריים ב-EODocs. ב-2019 עזבה את הטלוויזיה ההולנדית והתמנתה לתפקיד המנהלת האמנותית של "Movies that Matter", פסטיבל סרטים חדש בהאג.


פרסים

תחרות מעבר למסך

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

תחרות קצרים

שלושה מקבצים אוצרותיים של סרטים קצרים מהארץ ומהעולם

חברי השיפוט


דאן ורמיולן

דאן ורמיולן (יליד 1985) עובד בחברת ההפצה ההולנדית "סינמה דליקטסן", המתמחה בסרטים דוקומנטריים. הוא אחראי לרכישת סרטים דוקומנטריים חדשים ולגיבוש אסטרטגיות השיווק וההפצה על כל שלביה: היציאה לאקרנים, קמפיין ההפצה והיציאה ל-DVD ול-VOD. בין השאר השתתף ורמיולן בהפצת הסרטים "המערה", "מעשה בהרג", "CitizenFour", "אני לא הכושי שלכם", "לואי ת'רו: סרט הסיינטולוגיה שלי", "Maidan", "Those Who Feel the Fire Burning" ו"וינר". הוא מרצה אורח קבוע באקדמיה לקולנוע של הולנד, והיה חבר בוועדות המיון של פורום אידפא ושל הקרן הבינלאומית שלו, "אידפא ברתה". לפני שהצטרף לסינמה דליקטסן, עבד ורמיולן בפסטיבל אידפא. לוורמיולן שני תוארי מוסמך מאוניברסיטת אמסטרדם: בניתוח תרבותי ובקולנוע.


זואי פולנסקי

זואי פולנסקי היא מוזיקאית הפעילה מזה שנים כיוצרת של מוזיקה מקורית ומלחינה לקולנוע. המוזיקה שלה נעה בין עולמות של אמביינט, אלקטרוניקה ופוסט רוק, ותוארה כ״טיול בתוך הגיאוגרפיה של הזמן המוזיקלי״ (בן שלו, עיתון ״הארץ״, 2017) וכבעלת ״מימד של ערפל מטושטש, אבל מדויקת ומסוגננת מאוד. קצת כמו מוזיקה מודרנית…״ (יהלי סובול, עיתון ״הארץ״, 2017). פולנסקי הוציאה שלושה אלבומי סולו, השלישי ראה אור ביולי 2020, בלייבל Youngbloods האמריקאי. היא הלחינה פסקולים לעבודות אמנות, ליצירות מחול ולסרטים, שלושה מהם – ״לו רק היית יודעת״, ״פאראנו״ ו״17 שניות״ זכו ב-2019 בפרסים בפסטיבל חיפה, פסטיבל ירושלים, ופסטיבל FICTS האיטלקי, בהתאמה. עבודות נבחרות נוספות הן פסקול הסרט "Sarajevo Songs of Woe" של הבמאי פרד קלמן (שהוא גם צלם הקולנוע הקבוע של בלה טאר), פסקול הסרט ״אינרציה״ של עידן חגואל ופסקול הדוקו ״אסתיר פני״ של אייל דץ. בימים אלו מלחינה פולנסקי את פסקול סרטו הדוקומנטרי החדש של אייל דץ.


שאדי חביב אללה

יליד 1985, מהכפר עין מאהל בגליל התחתון. סיים את לימודי התיכון בבית ספר נזירות סנט־ג'וזף בנצרת במגמת פסיכולוגיה ואקולוגיה. ב-2010 סיים לימודי אדריכלות באוניברסיטת המדעים והטכנולוגיה באירביד, ירדן, ולאחר כמה שנים בחר להתחיל את לימודיו לקולנוע בבית ספר סם שפיגל ליצירה קולנועית וסיים ב-2019 בהצטיינות יתרה. בתשע השנים האחרונות שימש מורה לאדריכלות וקולנוע וכן לימד על השילוב ביניהם בבתי ספר למחוננים. במהלך לימודיו כתב וביים חמישה סרטים קצרים: "עשב רך", עלילתי, גמר, 2019; "שמיים של בטון", תיעודי, מתוך הפרויקט "קולו של אחמד" שיוקרן ב-2020 במוזיאון MoMa, ניו יורק; "נדנדה", עלילתי, 2017; "עץ הכלה", תיעודי, 2017 – זוכה פרס ציון לשבח בפסטיבל ירושלים ופרס שני בפסטיבל דוקאביב; "הים הזה", תיעודי, 2016.


פרסים

פרס הסרט הקצר הטוב ביותר

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

תחרות סטודנטים

מיטב הסרטים של בתי הספר לקולנוע בארץ

חברי השיפוט


אבי בלקין

אבי בלקין, יליד תל אביב, הוא במאי ומפיק של סרטים דוקומנטריים המתגורר ועובד בלוס אנג'לס. סרט הביכורים שלו, "פתלתל: סיפורו של נהר", זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל חיפה. סרטו השני, "כאן מייק וואלאס", הוקרן לראשונה בפסטיבל סאנדנס 2019 וזכה בפרס ארכיון החדשות של איגוד הקולנוע הדוקומנטרי הבינלאומי (IDA). כמו כן ביים בלקין סדרת דוקו-פשע בת שישה פרקים בהפקת בלומהאוס, והסדרה שודרה ברשת AMC האמריקאית. בימים אלו בלקין מביים סרט דוקומנטרי חדש בשיתוף עם אולפני קונקורדיה.


הלין גריטסן

הלין גריטסן למדה שפות סלאביות וכלכלה. ב-2003 היא עברה לגרמניה והחלה לעבוד בתור מפיקה עצמאית של סרטים דוקומנטריים, ומ-2014 עד 2016 ניהלה את פסטיבל דוקומנט-ארט. מאוקטובר 2017 היא עומדת בראש פסטיבל גו-איסט של ארגון הקולנוע הגרמני (DFF).


נעמה פיריץ

סיימה את לימודי הקולנוע בניו יורק ב-1998. למעלה מ-20 שנה היא עובדת כמפיקה עצמאית שהפיקה מספר רב של סדרות וסרטים דוקומנטריים, ביניהם "עידן הגנרלים", "הפיצוציה","הרפתקאות סול בלו" של אסף גלאי, "על קרח גבוה" של גארי קאם, ועבודות הווידיאו של האמנית הבינלאומית יעל ברתנא. ב-2014 הקימה נאת חברת ההפקות שלה, “Ingenue productions”.


פרסים


ע״ש ולזכרה של רותי גוטסמן
ידידה אהובה ומסורה של דוקאביב
הפרסים מוענקים בתרומתו האדיבה של יואב גוטסמן

מענק השכרת ציוד

באדיבות: גליקסון


מענק משמרת עריכה

באדיבות: אולפני אדיט

מלגות הצטיינות לסטודנטים על שם משה לב ז''ל בתחומים צילום ועריכה

המלגות מוענקות בתרומתה האדיבה של דפנה לב


פרס NEXT!

דילוג לתוכן