מעבדת הראף-קאט של עמותת דוקאביב והקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה מציעה ייעוץ מקצועי, חניכה והיכרות אישית עם מנטורים בכירים בינלאומיים מתחומי ההפקה, הבימוי, ההפצה ומעולם הפסטיבלים, לפרויקטים דוקומנטריים שנמצאים בעריכה בשלב ראף-קאט.
למעבדה נבחרו השנה חמישה פרויקטים ישראלים, והיא תתקיים במשך שלושה ימים רצופים במהלך הפסטיבל.
בראש המעבדה תעמוד ז'ואל אלכסיס.

פרס DOC LAB TLV
הפרס מוענק בתרומתם האדיבה של קרן משפחת לנדצמן (סן דייגו, קליפורניה)

היוצרים ואנשי תעשיית הקולנוע מוזמנים ליומה הראשון של המעבדה – פרזנטציות ודיון בפרויקטים הנבחרים.
בהרשמה מראש וללא עלות.
שלישי, 8 בספטמבר

09:00 – הצגת פרוייקטים חלק ראשון
דוקטור מוריס; פרו ורבו


19:00 – הצגת פרוייקטים חלק שני –
אבשלום; אשת חיל

המנטורים

ז'ואל אלכסיס

ז'ואל אלכסיס, ילידת בלגיה, גרה בתל-אביב ונמנית עם עורכות הסרטים המובילות בארץ. היא עורכת סרטים דוקומנטריים ובדיוניים באורך מלא זה 20 שנה. הסרטים שהיא ערכה הוקרנו בפסטיבל קאן, באידפא, בסאנדנס ובפסטיבלים רבים אחרים. בין הסרטים שערכה אלכסיס לאחרונה: "Speer Goes to Hollywood" (הוקרן בפסטיבל ברלין 2020), "פגות תוקף" (זוכה פרסי הבימוי והעריכה בדוקאביב 2019, הוקרן גם בטרייבקה ובהוט-דוקס), "מוחי" (זוכה דוקאביב 2017, הוקרן גם באידפא) ו"עד קצה הזריחה" (זוכה הפרס הגדול בדוקאביב 2015, הוקרן גם בפסטיבל פסטיבל ויז'ן דו ריל בשווייץ). אלכסיס היא גם יועצת עריכה, ובשנים האחרונות היא ייעצה בין היתר לעורכי הסרטים "Cinema Morocco" (הוקרן בפסטיבל הקולנוע של לייפציג ב-2018 ובדוקאביב ב-2019), "Silas" (הוקרן בפסטיבל טורונטו 2017), ו"להיות מי שהייתי" (זוכה פסטיבל ברלין 2017). ז'ואל אלכסיס מלמדת בסדנת העריכה של סאנדנס, ב"דוק קמפוס" וב"אסודוק", וחברה בצוות היועצים של "ראף קאט סרוויס".

טרזה שימיקובה

טרזה מנהלת את CPH:FORUM, פלטפורמת ההפקה והמימון של CPH:DOX, פסטיבל הקולנוע הדוקומנטרי הבינלאומי בקופנהגן. כמו כן, היא יועצת לתוכנית הבינלאומית של קרן "צ'יקן אנד אג פיקצ'רז" הממוקמת בניו-יורק ובסן-פרנסיסקו ומעניקה מימון והכשרה ליוצרות קולנוע דוקומנטרי. ב-2009, לאחר שסיימה את לימודי הקולנוע בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה של פראג בהתמחות בקולנוע דוקומנטרי, ביימה טרזה סרטים דוקומנטריים קצרים, ובהם הסרט זוכה הפרסים "Double Life of Saint Vit". נוסף על כך, היא ניהלה את התוכנית של סדנת הראף קאט הבינלאומית dok.incubator ואת השלוחות המקומיות שלה (DOK.Restart בפולין, DOK.SK בסלובקיה ו-dok.elevator, המיועדת למפיקים מהמדינות הנורדיות), ועמדה בראש תחום התעשייה בפלטפורמת "איסט דוק", פורום הפיצ'ינג ושוק הקופרודוקציות הגדול ביותר ליוצרי מזרח אירופה ומרכזהּ.

תומאס קראג

עורך קולנוע וטלוויזיה בעל יותר מ-25 שנות ניסיון. מאז סיום לימודיו בבית הספר לקולנוע של דנמרק ב-1989 שיתף פעולה עם במאים רבים, ובהם לארס פון טרייר, יונאס קורנל, אקה סנדגרן, ינס ג'ונסון, רומלה המריך, הנריק רובן גנז, אנה ויבל ואולה בורנדל. בשנים 2007–2010 היה תומאס חבר במועצת הקולנוע של המכון הדני הלאומי לקולנוע וייצג את דנמרק בקרן האירופית יוראימג'ז. כיום הוא מנהל את תחום העריכה בבית הספר הדני לקולנוע ומדריך סטודנטים בעריכת סרטים תיעודיים ובדיוניים לצד עמיתו, הבמאי ארנה ברו. נוסף על כך, תומאס קראג עורך ומפקח על עריכה של יצירות קולנועיות מרחבי העולם ומנחה סדנאות בבתי ספר לקולנוע ואוניברסיטאות, בעיקר במדינות הנורדיות. השנה הוא גם אחד המנחים בחממת dok.incubator.

אניה טשביטובסקה

ניה טשביטובסקה היא חברה בצוות התוכן של פסטיבל סאנדנס, הממונה על סרטים דוקומנטריים מארה"ב ומרחבי העולם. בתפקידה האחרון ניהלה את תחום המכירות והרכש ב"אאוטלוק פילם סיילס", סוכנות למכירת סרטים דוקומנטריים. לפני כן עבדה בסוכנות הניו-יורקית "ויזיט פילמס" כמנהלת רכש בכירה (משנת 2015). נוסף על עבודתה בסאנדנס, היא המנהלת האמנותית של פסטיבל "אוף קאמרה" בקראקוב, פולין, וחברה בצוות התכנון שלו משנת 2008. לאניה תואר שני בקולנוע ועוד תואר שני בטכנולוגיה ובתרבות דיגיטלית, והיא עברה הכשרה בהפקה ובפוסט-פרודקשן מטעם המוזיאון הבריטי וה-BBC.

הפרויקטים המשתתפים:

אבשלום

בימוי: דוד אופק

הפקה: דיויד נוי, יורם עברי

עריכה: ירדן קוםמאיר אשל עוזב את ישראל לצרפת, שם הוא ממציא עצמו מחדש כאמן בשם ''אבשלום''. הוא זוכה להצלחה בינלאומית, עד שבגיל 28 הוא נפטר מאיידס. אחיו הצעיר דני מתמנה למנהל העיזבון, ומגלה את סיפור חייו המדהים של האח והאגדה.

יס דוקו

אשת חיל

בימוי: אנה סומרשף
הפקה: טל ברדה, אנה סומרשף
עריכה: טל ברוג

אסתי שושן היא אקטיביסטית חרדית שיוצאת עם חברותיה למאבק להשמיע את קולן של נשים חרדיות בפוליטיקה.
בדרך היא תיאלץ להתמודד עם ערכים מתנגשים בזהותה ולשלם מחיר אישי כבד, אך הצורך בהכרה חזק מהכל, גם בחברה השמרנית ביותר.

קרן מקור | הוט 8 | שגרירות ארה''ב

דוקטור מוריס (שם זמני)

בימוי, הפקה ועריכה: איתמר אלקלעי, מיטל צביאלי

כולם באילת מכירים את דוקטור מוריס והתנין קלרנס שגידל בביתו, בועה בריטית מפתיעה בלב המדבר. לאחר מותו, מתברר שהשאיר לאשתו פיי ולילדיהם יוני, אנדרו ודולי, מאות שעות של תיעוד אישי, שמעירות מחדש אגדה מרירה מתוקה.

יס דוקו | הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה

פרו ורבו (שם זמני)

בימוי ועריכה: יאיר צימרמן, עדי רבינוביץ
הפקה: בן גלעדי, מיקה תימור

ארי נייגל הקדיש את חייו לסייע לנשים במאבקן להרות (65 ילדים וידו נטויה). משימת ההזרעה משתלטת על חייו וארי מסתכן בלאבד את האנשים הכי קרובים לו ואת משפחתו הישנה והחדשה.

יס דוקו (תחת הפצה של yes studio) | הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה

ילדות אבודה

בימוי: דוד וקסמן
הפקה: יואב רועה
עריכה: דוד ריינליב

הסרט עוקב אחר ארבעה ילדים פלסטינים שנעצרו ונכלאו בשנת 2016 על ידי כוחות הצבא. דרך חומרי חקירות וראיונות עם דמויות מתוך המערכת הצבאית והמשפטית מתחקה הסרט אחר מנגנון הענישה הישראלי של ילדים בגדה המערבית.

הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה | יס דוקו