לין סאקס יוצרת הסרטים "מצבים של חוסר שייכות" ו"סרט על אבא ש…" בשיחה עם ד"ר לליב מלמד וניר זץ, שותף ליצירת "מצבים של חוסר שייכות"


יום א' 06.09 19:00

יוצרת הקולנוע לין סאקס יוצרת סרטים כבר מעל לשלושים שנה. יצירתה חקרנית, שירית, רגישה ואינטימית. סרטיה מעלים שאלות של שפה, דרכי סיפר והפרקטיקה הקולנועית עצמה, כשהיא מפקידה את עבודת הסיפור בידי מושאי הסרטים שלה – החל מעובדים לא חוקיים וכלה בבני משפחתה, הנותנים ונושאים עם מצלמתה. שני הסרטים שמוצגים בפסטיבל דוקאביב השנה, "סרט על אבא ש…" ו"מצבים של חוסר שייכות" מובילים מסע של גילוי. אך זהו מסע שדרכיו מתפצלות, התשובות שהוא מספק אינן בהכרח נחרצות, והגילוי, אם יש כזה, לא תמיד מוביל להארה או התרה. זהו מסע העובד במקביל במרחב פנימי וחיצוני.

"סרט על אבא ש…", סרטה האחרון של סאקס, מסכם תיעוד הנפרש על פני שלושים שנה, למעשה לאורך כל הקריירה המקצועית שלה, ומתמקד באביה, איירה סאקס. סאקס האב הוא דמות צבעונית והוללת, והבת בונה ומפרקת את דמותו דרך סיפורים שמספרים עליו אמו, נשותיו וילדיו הרבים והמפוזרים. הסרט, כמו כותרתו, הוא משפט לא גמור. "זהו אינו פורטרט", היא אומרת לנו. זהו מרחב שהיא בונה בעמל רב, של פרימה וסיבוך, כעס וסליחה, חיבה ורתיעה מאב שהוא (…).

"מצבים של חוסר שייכות" הוא סרט מ-2005 בו סאקס מתחקה אחר רויטל אוחיון, מורה לקולנוע מיישוב מצר, שנהרגה בפיגוע ביחד עם שני ילדיה. סאקס קוראת על אוחיון בכתבה בעיתון. היא מבקשת לפענח את דמות האישה הזאת, שקרובה אליה כמו גם רחוקה, דרך חליפת מכתבים וחומרים מצולמים עם ניר זץ, ידיד ישראלי וסטודנט לשעבר. הסרט מונע מתוך זיקה מדומיינת בין סאקס לאוחיון כמו גם ניסיון פנימי של סאקס לברר עבור עצמה את יחסיה לישראל השסועה והמדממת. "כיוצרת תיעודית אני תמיד צריכה להסכין עם מה זה אומר לצלם מהחוץ לפנים" היא אומרת. שני הסרטים נעים בתנועה כפולה פנימה והחוצה כשהם חותכים בין רבדים של שפה, זהות ומשמעות.

כתבה ומנחה את התוכנית: ד"ר לליב מלמד.

לין סאקס

לפרטים על הסרטים, רכישה וצפייה:

מצבים של חוסר שייכות

לין סאקס מעולם לא פגשה את רויטל אוחיון, שנרצחה עם ילדיה על ידי מחבל. ידיעה בעיתון מובילה אותה לנסות לפענח מרחוק את דמותה של אישה שדומה לה כל כך, אבל חיה במציאות רחוקה להחריד.


סרט על אבא ש...

אביה של הבמאית לין סאקס היה בוהמיין צבעוני ותוסס, אלא שאת החלקים החשובים בחייו הוא שמר בסוד. כדי לפענח את דמותו המסתורית, סאקס מגייסת את תשעת ילדיו, שלוש נשותיו ואמו, ונעזרת בחומרים שצולמו לאורך 35 שנה.