הבמאי פטריסיו גוזמן בשיחה עם
ד"ר אוהד לנדסמן


יצירתו הקולנועית של הבמאי הגולה פטריסיו גוזמן היא המצפון הלאומי של צ'ילה. היא רודפת אחר תיקון הזיכרון ההיסטורי ומזהירה אותנו מפני הסכנה שבשכחה. בעזרת מבנה ייחודי המשלב ספקולציות מרחיקות לכת עם עובדות חדות וחותכות, הסרטים של גוזמן משדרים דחיפות פוליטית, אופטימיות מהפכנית, ומאבק בלתי מתפשר לחשוף את האמת."נוסטלגיה אל האור", "כפתור הפנינה" ו"רכס החלומות", שלושת הסרטים אותם נקרין במסגרת תוכנית זו, ממקמים את הפשעים האכזריים של משטר פינושה בתוך מרחב פנטסטי, ויוצרים טרילוגיה אלגורית המתמקדת בנופים גיאוגרפיים כדי לשרטט את דיוקנה של מדינה הנרדפת על ידי רוחות העבר הטראומטי שלה.
אלו הן מסות קולנועיות מהורהרות שזונחות את הרטוריקה המשלהבת והמתסיסה שאפיינה את גוזמן ביצירת המופת המוקדמת שלו "הקרב על צ׳ילה" לטובת מחקר רטרוספקטיבי ופיוטי. עדויות בדבר ההיסטוריה המדממת של צ׳ילה שזורות במונטאז' מתמשך עם הרהורים חלומיים על שיטוט בחלל ועל פלאי הטבע. גוזמן מפנה את מבטו אל עבר הכוכבים בשמיים, אל האדמה הצחיחה של מדבר אטקמה או לרכס הרי האנדים, ומשתמש באסטרונומיה ובארכיאולוגיה כמטאפורות לחיפוש אחר אלו שנעלמו וכביטוי לגעגוע אל מולדתו.כתב ומנחה: ד"ר אוהד לנדסמן

פטרסיו גוזמן
פטריסיו גוזמן

לפרטים על הסרטים, רכישה וצפייה:

נוסטלגיה אל האור

בשעה שהאסטרונומים מנסים לגלות איך נוצר העולם, אמהות ואחיות של קורבנות פינושה מבקשות למצוא את גופות יקיריהן. מפגש פיוטי במדבר אטקמה שבצ'ילה.


כפתור הפנינה

פטריסיו גוזמן חוזר לצ'ילה מולדתו כדי לשחזר את סיפורם של השבטים ילידי פטגוניה, שתרבותם נמחקה, ואת סיפור האסירים של דיקטטורת פינושה. הטבע - כך הוא מגלה בצילומיו עוצרי הנשימה - מסרב לשכוח, ומוסיף להשמיע את קולו.


רכס החלומות

הבמאי הצ'יליאני המוערך פטריסיו גוזמן חוזר לביקור ראשון בארצו, 46 שנה אחרי שנמלט ממנה בשל רדיפות אנשי שמאל. הסרט, זוכה פסטיבל קאן 2019, הוא שיר געגועים מרהיב ומפוכח, התוהה אלו חלומות מותרים לצ'ילה של הדור הבא.