חברי השיפוט

אבישי כפיר

מפיק, במאי, תסריטאי של סרטי תעודה, תוכניות טלוויזיה וסרטים עלילתיים
ניהל את סינמטק חיפה (2010 -2018) הפיק את פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה (2007-2005)
יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים (2011-2008)

אפרת כורם

במאית, תסריטאית, אוצרת תוכניות קולנוע ומרצה. בוגרת בהצטיינות של בית הספר לאמנויות הקול והמסך המכללה האקדמית ספיר. סרטיה הוצגו בפסטיבלי הקולנוע של קאן וברלין, זכו לפרסים בארץ ובעולם ושודרו בגופי שידור שונים. שימשה כמנהלתו האמנותית של פסטיבל קולנוע דרום בין השנים 2016-2008, במסגרתו אצרה רטרוספקטיבות ליוצרות.ים קולנוע בארץ ובעולם וערכה את כתב העת שלו "קולנוע דרום", המופץ בהוצאת רסלינג מ-2012. כמו כן שימשה כמנטורית בחממת הנשים לפיתוח סרטים עלילתיים של הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה וקרן הקולנוע הישראלי ואצרה את אירועי הקולנוע במרכז האתני ענבל.
אפרת מלמדת כתיבה, בימוי וחוקרת קולנוע ישראלי בבית הספר לאמנויות הקול והמסך של המכללה האקדמית ספיר. באוקטובר 2021 תחל את תפקידה כראש מסלול קולנוע בבית הספר.

אדל קוהוט

אדל קוהוט היא ילידת פראג (1981) ובעלת תואר בתולדות העת החדשה ובתולדות האמנות בדגש על קולנוע מאוניברסיטת ציריך ומאוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף. במהלך לימודיה, ב-2004 וב-2005, עבדה כעוזרת במאי ב-ČT, גוף השידור הציבורי של צ'כיה, והשתתפה ביצירת סרטים וסדרות טלוויזיה. ב-2008 עזרה בניהול פרויקטים בחברת Stein Promotions ולמדה לתואר שני בהיסטוריה של התרבות ובניהול תרבותי בלודוויגסבורג שבגרמניה. בשנתיים שלאחר מכן הייתה אחראית יח"צ ב-DOK.fest, פסטיבל הקולנוע התיעודי במינכן. ב-2010 החלה לסייע בניהול הפסטיבל בתחום הכספים ותיאום פרויקטים והצטרפה לוועדת התכנון שלו, שבו היא חברה עד היום. מ-2012 קוהוט אחראית לתחום החסויות וקשרי השותפים בפסטיבל, וב-2016 מונתה לתפקיד סמנכ"לית הפסטיבל.

גרי ביונג-סיוק קאם

גארי ביונג-סיוק קאם מלמד ויוצר קולנוע תיעודי, והוא המפיק הקוריאני הראשון של סרטים תיעודיים שהיה מועמד לאוסקר. הוא הפיק את "Planet of Snail"‏ (2011), שגרף פרסים רבים ברחבי העולם והיה לסרט התיעודי האסייתי הראשון שזכה בפרס הגדול באידפ"א. בין היתר הפיק לאחרונה את "בהיעדר" (2018), שהיה מועמד לאוסקר, את "פרחי הצללים" (2019) ואת "Crossing Beyond", הסרט הרשמי של אולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג ב-2018.

ברברה אורליץ׳-שצ׳יפולה

Barbara Orlicz-Szczypuła is the Head of the Programme Department of the Krakow Film Festival, the oldest Polish documentary and short film festival. She graduated from the History Faculty (Institute of Ethnology and Cultural Anthropology) of the Jagiellonian University in Krakow. Before joining the festival she worked in a film distribution company where she was responsible for film events and marketing. Since 2003 she has been working for the Krakow Film Foundation, where, in 2005 she established KFF Sales & Promotion, the agency whose main goal is the international promotion of Polish documentary, animated and short films. She has served as a juror at many festivals, coordinated many projects connected to film. She is also a lecturer in the film department at Krakow University.

פרסים

פרס פרנק לאוי לסרט הישראלי הטוב ביותר

באדיבות: פרנק לאוי
הפרס מוענק בתרומתו האדיבה של פרנק לאוי
מענק השכרת ציוד: גליקסון
מענק משמרות עריכה: אולפני אדיט
מענק שיווק מיוחד יוענק לסרט הישראלי הטוב ביותר שיגיש את מועמדותו לאוסקר האמריקאי

פרס יוסי קאופמן לבימוי

באדיבות: קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה

פרס חבר השופטים

באדיבות: הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים

פרס ראש העיר תל־אביב-יפו לסרט ביכורים

באדיבות: ראש עיריית תל־אביב-יפו

פרס הצילום

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי

פרס העריכה

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי

פרס התחקיר

באדיבות: כאן | תאגיד השידור הישראלי

חברי השיפוט

עלמוורק דוידיאן

עלמוורק דוידיאן היא תסריטאית ובמאית זוכת פרסים. נולדה ב-1979 באווש, אתיופיה ועלתה לישראל ב-1991. נשבתה בקסם הקולנוע בעקבות עבודת תחקיר לסרט דוקומנטרי. בוגרת המגמה לקולנוע במכללה בתל חי, במסגרתה ביימה את סרטה העלילתי הקצר "מולו" (הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, פסטיבל הקולנוע ירושלים).
ב-2012 עלמוורק סיימה בהצטיינות את לימודיה בבית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה. שם ביימה את סרטיה העלילתים הקצרים "קורקי" (פסטיבל הקולנוע ירושלים, Safarad במונטריאול,Exground Filmfest גרמניה) ו"אצלנו". לאחר סיום לימודיה פתחה ביחד עם קובי דוידיאן את Black and White Films, בית הפקה שמפתח ומפיק סרטים דוקומנטריים ועלילתיים. סרטה העלילתי הקצר "עם הפנים לקיר" זכה בפרס הסרט הקצר בפסטיבל ירושלים 2016. סרטה העלילתי הקצר "מעברים" הוקרן בפסטיבלים ברחבי העולם. ב-2018 זכתה בפרס הבמאית הטובה בפסטיבל טורונטו וכן הייתה מעומדת ל-6 פרסי אופיר על סרטה העלילתי באורך מלא "עץ תאנה". ב-2021 סרטה הדוקומנטרי "ללא אדמה" שודר בכאן 11 והתחיל את סבב הפסטיבלים שלו בעולם. סרטה הדוקומנטרי "מלכודת דבש" נמצא כרגע בהפקה.

גבריאל בריידי

גבריאל בריידי, יוצרת קולנוע המתגוררת בברלין, למדה קולנוע בבית הספר הבינלאומי לקולנוע בקובה (EICTV). סרט הביכורים עטור הפרסים שלה, "אי הרוחות הרעבות" (2019), זכה בין היתר בפרס הסרט התיעודי בפסטיבל טרייבקה, בפרס ביין-שגול בפסטיבל ויזיון דו-ריאל ופרס זכויות האדם בפסטיבל אידפא. יצירותיה הוקרנו ברחבי העולם: במוזיאון האמריקאי לקולנוע בניו יורק, במכון לאמנות עכשווית (ICA) בלונדון ובפסטיבל ברלין.
גבריאל יצרה עבודות בהזמנה לגלריה לאמנות של ניו סאות' ויילס ולמרכז האוסטרלי לקולנוע. בימים אלו היא שוקדת על פיתוח הסרט הבא שלה בתמיכת הוועד הפדרלי הגרמני לקולנוע, סוכנות Screen Australia ו-BBC Storyville.

נועם פנחס

נועם פנחס הוא יוצר קולנוע ישראלי. הוא כותב, מביים ומפיק סרטים תיעודיים מאז 2006. הוא בוגר בהצטיינות של Northeast College of Communication בבוסטון, מסצ'וסטס, וזוכה קרן טרייבקה לקולנוע. סרטיו עוסקים בנושאים שונים שמרכיבים את החוויה האנושית – החל מסיפורים אישיים ועד פרשיות פוליטיות תחקיריות.

הקרנת הבכורה של "שקרים בארון – The Good Son", שנועם היה בו עורך-שותף ומפיק-שותף, התקיימה ב-IDFA והוא היה סרט הפתיחה בפסטיבל Docs-Barcelona. פרמיירת סרטו "הממלכה המופלאה של פאפא אלייב", קופרודוקציה ישראלית-צרפתית-הולנדית, התקיימה בפסטיבל HotDocs בקנדה והוא הוקרן בלמעלה משלושים פסטיבלים ברחבי העולם. הסרט "פישטייל" שהפיק זכה בפרס ישראל האחרת ובפרס חביב הקהל בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים.

ביים והפיק לאחרונה סרט קצר לבי-בי-סי. הפרויקט הבא שלו הוא סדרה תחקירית בינלאומית בת שלושה פרקים המופקת יחד עם Saxonia Entertainment, ZDF/Arte, הוט-ערוץ 8, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ו-Dogwoof.

נועם ממשיך לפתח ולביים פרויקטים שונים, מרצה, כותב, עורך, ועובד כבר כמה שנים עם בני נוער בסיכון במסגרת פרויקט "דוקיאנג" של פסטיבל דוקאביב.

פרסים

פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

פרס מעבר למסך
על שם אילנה צור מייסדת הפסטיבל

באדיבות: משפחת צור

חברי השיפוט

קרן שעיו

קרן שעיו, בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה, היא במאית, תסריטאית ויוצרת של סרטים וסדרות דוקומנטריות. יצירותיה עוסקות בנושאים חברתיים ופוליטיים המעוררים חשיבה של שינוי תפישתי וחברתי. בין עבודותיה הבולטות הסרט "כופר נפש" (יס דוקו, ARTE, PBS, SVT, AL JAZEERA) העוסק בחוויית הפליטות בקרב פליטים אפריקאים, שהוצג בפרמיירה בפסטיבל IDFA ונמכר לערוצי טלוויזיה רבים בעולם. כמו כן היה מועמד וזכה בפרסים רבים, בהם פרס אופיר, האוסקר האירופאי, פרס הביכורים בדוקאביב ועוד. הסרט עורר דיונים רבים בארץ ובעולם והביא לשינויים מהותיים בקרב מקבלי החלטות. הסדרה התיעודית "אחרי חצות, הסוד הכי שמור בעיר" (יס דוקו) העוסקת בפגיעות מיניות וסם אונס, העלתה לשיח הציבורי את אחד מהנושאים האקוטיים ביותר כיום, זכתה להכרה וביקורות מצוינות על ידי מבקרים ותקשורת ובימים אלה זוכה להפצה נרחבת בקרב בתי ספר בישראל. הסדרה התיעודית "המדריך לג׳נטריפיקציה" (הוט 8), העוסקת בתהליך דחיקת אוכלוסיות מוחלשות לשולי ערים על ידי הממסד והחלפתן באוכלוסיות אמידות יותר, מעלה דיונים חשובים הרלוונטיים ממש לימים אלו.

סשה לארה בלולר

סשה לארה בלולר נולדה בציריך לאם ישראלית ואב שווייצרי. היא למדה קולנוע, ספרות צרפתית ואנגלית באוניברסיטת ציריך. בלולר הייתה חברה בוועדות הלקטורה של פסטיבל וינטרטור (פסטיבל בינלאומי לסרטים קצרים), של פסטיבל ויזיון דו ריאל בעיר ניוֹן, של שבוע המבקרים בלוקרנו וגם של פסטיבל דוקאביב. ב-2015 הצטרפה לפסטיבל סרטי זכויות האדם בציריך, הנערך כל שנה בדצמבר, בתפקיד המנהלת האמנותית.

עדי עדואן

עדי עדואן הוא תסריטאי, במאי ומפיק קולנוע וטלוויזיה זוכה פרסים, הפעיל מזה שני עשורים. בין סרטיו "ערבאני" (סרט קולנוע באורך מלא) – הנחשב עד היום כסרט הדרוזי הראשון שנעשה בארץ – "חוראני" ו"לבדי", וכן הסדרות "התנגשות הציוויליזציות", "מקום בקצה העולם" ו"להגשים את החלום". בימים אלה עובד על העונה השנייה לסדרה המוצלחת "להגשים את החלום", המשודרת בתאגיד השידור הציבורי בשפה הערבית.

יעל מסר

יעל מסר היא המנהלת ואוצרת הגלריה לאמנות בבית הגפן, מרכז תרבות ערבי-יהודי בחיפה. מסר עבדה בשיתוף פעולה עם מוסדות אמנות שונים בארץ ובעולם, בהם המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, דפו איסטנבול, מוזיאון וואן אבה באינדהובן, המרכז לאמנות עכשווית בתל-אביב, גלרית אפקסארט בניו יורק, מוזיאון הסטדייליק באמסטרדם, המרכז לאמנות מטדרו במדריד והבינאלה ה-13 של איסטנבול.

מארק אייזקס

מארק אייזקס נמנה עם יוצרי הקולנוע התיעודי המוערכים בבריטניה בזכות ההתבוננות הממושכת שלו בחייהם של הבריטים. על יצירתו נכתב בספרים רבים העוסקים במדיום הדוקומנטרי, בהם "The Margins of Reality" של פול וורד ו-"This Much Is True" של ג'יימס קווין. מארק זכה בפרסי גרירסון של האקדמיה הבריטית לאמנויות הקולנוע והטלוויזיה ובשלל פרסים בינלאומיים בפסטיבלים ברחבי העולם. בין סרטיו: "מעלית" (2001) עטור הפרסים, "קאלה: הגבול האחרון" (2003), "בשכונה שלנו כולם לבנים" (2008), "הגברים של העיר" (2010) ו-"The Road: A Story of Life and Death" מ-2013.

סרטיו של אייזקס בוחנים את החיים באירופה הפוסט-קולוניאלית של הקפיטליזם המאוחר. הקולנוע שלו הוא קולנוע של מרחב; אייזקס עוסק בערכים אמיתיים ומטפוריים, מייצג אותם, מציב אותם בקדמת הפריים ובו בזמן מתנגד להם. בכך יצירתו מרחיבה את גבולות המדיום התיעודי. רטרוספקטיבות של סרטיו הוצגו בצרפת, בבריטניה ובישראל, וב-2018 חברת Second Run DVD השיקה מארז מיוחד של כל סרטיו. אייזקס הוא פרופסור חבר לקולנוע תיעודי ואתנוגרפי ביוניברסיטי קולג' לונדון (UCL).

רות פתיר

רות פתיר היא אמנית וידאו וניו-מדיה העוסקות בפרדיגמות מגדריות ובאסתטיקה של כוח. בעבודותיה משלבת פתיר נרטיבים היסטוריים עם סיפוריה האישיים ובכך מטשטשת את הגבול בין פרטי לציבורי. פתיר היא זוכת פרס אמן וידאו צעיר ממשרד התרבות 2018 והיא נמנית בין אמני תוכניות השהות של קרן אריסון ארטפורט 2019-2020. תערוכת היחיד האחרונה שלה, "מכתבי אהבה לרות", אשר הוצגה בגלריה המדרשה הירקון 19 עסקה בניכוס וגניבה תוך שימוש בטכנולוגיות תלת-מימד. סרטה "החולמים" זכה בפרס הראשון בתחרות לאמנות וידאו וקולנוע ניסיוני בפסטיבל הסרטים בירושלים (2017) והוצג ביום ההשבעה של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ בחלל האמנות דאנספייס שבניו יורק. עבודותיה הוצגו בין היתר במרכז לאמנות עכשווית, מוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק MOMA, במוזיאון פתח תקוה לאמנות, בקולנוע אנתולוג'י פילם ארכיבס, בגלריה העירונית קו 16 והקולקטיב פלוקס פקטורי בניו יורק. לפתיר תואר ראשון באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל (2011) ותואר שני מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק (2015).

פרסים

פרס החזון האמנותי

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

חברי השיפוט

אבישי סיון

אבישי סיון (יליד 1977) הוא במאי קולנוע תיעודי ועלילתי ואמן חזותי. סרטו הקצר האחרון, "מותו של זה", זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2020. בנוסף ביים סיוון שלושה סרטים עלילתיים באורך מלא: "המשוטט" (2010), "ויזה" (2013), "תיקון" (2015).
כמו כן, יצר יומני דוקו אישיים: "טלנובלה של קולנוען בהקפאה" (2007), "הטרילוגיה האוזבקית" (2011), "טלנובלה של קולנוען עם הגב לאור" (בפוסט).

לוקאש קונופה

הסרטים הדוקומנטריים של לוקאש קונופה הוקרנו בפסטיבלים רבים, ובהם הוט דוקס, קאמראימג', ויזיון דו-ריאל ו-SXSW. סרטו "After" זכה בפרס CILECT לסרט התיעודי הטוב ביותר (את זוכי הפרס בוחר איגוד שחברים בו בתי הספר המובילים בעולם לקולנוע וטלוויזיה). לוקאש מצלם באופן קבוע באפריקה, באירופה, במזרח התיכון ובארה"ב. בימים אלו הוא מחלק את זמנו בין תל-אביב – כאן הוא עובד כצלם קולנוע תיעודי באחת מחברות ההפקה הישראליות המובילות, "סרטי האחים הימן" – לדנמרק, שם הוא מביים שני סרטים בהפקת Made in Copenhagen. לקונופה תואר שני בבימוי סרטים תיעודיים מבית הספר לקולנוע של בריטניה (NFTS), ותואר שני נוסף בסוציולוגיה מאוניברסיטת ורשה.

נירית נלסון

נירית נלסון, אוצרת ומרצה לאמנות עכשווית ולאוצרות.

נלסון החלה את הקריירה שלה במוזיאון ישראל, שם עבדה במשך תשע שנים כאוצרת וכמרצה. הייתה יועצת לענייני אמנות של הקרן לירושלים במשך 14 שנה ובמסגרת זו קידמה יצירות ופרויקטים במרחב הציבורי, כמו פסטיבל "קולנוע לאור ירח" (2006-2000); הקימה שתי גלריות ציבוריות – "ת(א)עשייה" וגלריה דואק. משנת 2002 ועד לסיום התוכנית בשנת 2015 היא ניהלה את תוכנית שהות-האמנ/ית הבינלאומית JCVA, במהלכן התוכנית נבחרה כאחת מתוכניות הרזידנסי הנחשבות בעולם. התארחו בתוכנית כ-70 אמנים/ות ואוצרים/ות בינלאומיים/ות.

נלסון מרצה באקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל משנת 1998 בתואר הראשון ובתואר השני של מדיניות ותיאוריה של האמנויות. משנת 2019 היא ראש מסלול לימודי אוצרות בתואר השני. היא אצרה למעלה מארבעים תערוכות במוזיאונים ובחללי תצוגה מובילים ואלטרנטיביים בארץ ובחו"ל, ביניהן תערוכות באיטליה, סין, הודו, אוסטרליה, טאיוואן, דרום קוריאה ויפן.

פרסים

פרס הסרט הקצר הטוב ביותר

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

חברי השיפוט

רון עומר

רון עומר הוא עורך סרטים רב ניסיון. בין עבודותיו סרטי קולנוע עלילתיים ודוקומנטריים וסדרות טלוויזיה. זוכה שלושה פרסי האקדמיה לקולנוע טלוויזיה.

שרון יעיש

שרון יעיש היא עורכת ובמאית סרטים דוקומנטריים. סרטה הראשון כבמאית, "זונה כמוני", זכה בפרס אופיר 2019.
פרויקטים נבחרים: "אהבה זאת לא היתה" (זוכה דוקאביב 2020), "המחברות של אליש" (זוכת פרס העריכה דוקאביב 2017), "האברך מחיזבאללה" (דוקאביב 2019).

שרון עורכת סרטים וסדרות טלוויזיה מזה 25 שנה.

ליסה לינדה ניוולד

ליסה לינדה ניוולד למדה פסיכולוגיה באוניברסיטת אמסטרדם, ולאחר סיום לימודיה החלה לעבוד כעיתונאית בטלוויזיה וברדיו של הולנד. ב-2010 החלה לעבוד במוזיאון הקולנוע ההולנדי באמסטרדם, איי-פילם-מוזיאום. למוזיאון אוסף סרטים בעל שם עולמי וצוות משחזרים מומחים. כמו כן, צוות המוזיאון עורך תוכניות חינוכיות ותערוכות ועוסק בשיווק ובקידום התחום ברחבי העולם. כיום ליסה לינדה ניוולד אחראית לשיווק הבינלאומי ולקידום סרטים דוקומנטריים וסרטים קצרים הולנדיים.

פרסים

ע"ש ולזכרה של רותי גוטסמן ידידה אהובה ומסורה של דוקאביב

כל הפרסים מוענקים בתרומתו האדיבה של יואב גוטסמן

פרס ראשון

מענק השכרת ציוד

באדיבות: גליקסון

מענק משמרת עריכה

באדיבות: אולפני אדיט

פרס שני

פרס שלישי

מלגת הצטיינות לסטודנטים על משה לב ז''ל בתחומי הצילום והעריכה

המלגות מוענקות בתרומתה האדיבה של דפנה לב.

!NEXT

פרס !NEXT

באדיבות: משרד התרבות והספורט - מועצת הקולנוע

פיצ'ינג סרטי גמר סטודנטים

מענקים

מענק קרן גשר לקולנוע רב תרבותי

מענק חדר אונליין – אופוס הפקות

מענק עריכת פסקול –אולפני ג'אנגל סאונד

*המענקים בהתאם להנחיות רגולטוריות של מועצת הקולנוע

דילוג לתוכן