ישראל 2022, 68 דקות, עברית וערבית, כתוביות בעברית

בעשור האחרון יפו הפכה ליעד נחשק, פנינת נדל״ן ומרכז תיירותי בינלאומי. התיירים, הבליינים והתושבים החדשים שמגיעים ליפו מוקסמים מהאווירה, בתי האוכל, הסמטאות והקשתות. אבל מתחת לפני השטח מסתתר שבר נוראי.
״המדריך לג׳נטריפיקציה״ עוקב אחר מאבקם של התושבים הוותיקים של יפו שנאחזים בקירות בתיהם המתפוררים כנגד כל הסיכויים. לעיתים נדמה כי זהו תהליך טבעי המונע ע״י כוחות השוק החופשי אך בסרט נחשף מנגנון רב שנים שנועד להפוך את יפו לפנינת נדל״ן. ערך הקרקע עולה ובמקביל מוסדות השלטון מבצעים פינויים ברוטליים ומכרזים לכל המרבה במחיר על ראשם של מאות משפחות שחיות בדיור ציבורי. את הרווח גורפים היזמים והמדינה, את המחיר משלמים התושבים הוותיקים.

לרכישה

קרן שעיו, בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה, היא במאית, תסריטאית ויוצרת של סרטים וסדרות דוקומנטריות. יצירותיה עוסקות בנושאים חברתיים ופוליטיים המעוררים חשיבה של שינוי תפסתי וחברתי. מבין עבודותיה הבולטות הסרט ״כופר נפש״ (2013) (Yes docu, ARTE, PBS, SVT, AL JAZEERA NETFLIX) העוסק בחוויית הפליטות בקרב פליטים אפריקאים, הוצג בפרמיירה בפסטיבל IDFA וזכה בפרסים רבים בניהם: פרס אופיר, האוסקר האירופאי, פרס הביכורים בדוקאביב ועוד. הסרט עורר דיונים רבים בארץ ובעולם והביא לשינויים מהותיים בקרב מקבלי החלטות. הסדרה התיעודית ״אחרי חצות, הסוד הכי שמור בעיר״ (2021) ששודרה ביס דוקו העוסקת בפגיעות מיניות וסם אונס העלתה לשיח הציבורי את אחד מהנושאים האקוטיים ביותר, היא זכתה להכרה וביקורות מצוינות על ידי מבקרים ותקשורת. הסדרה התיעודית ״המדריך לג׳נטריפיקציה״ (2021) ששודרה בהוט 8 העוסקת בתהליך דחיקת אוכלוסיות מוחלשות לשולי ערים על ידי הממסד והחלפתן באוכלוסיות אמידות יותר, מעלה דיונים חשובים הרלוונטיים ממש לימים אלו.

לביא ונונו

לביא ונונו הוא במאי, תסריטאי ויוצר ישראלי. בעל תואר ראשון בקולנוע ותואר שני בתכנון ערים ואזורים. יצירותיו עוסקות בקשר בין האדם למרחב בו הוא חי. במסגרת זו ביים וכתב פרק בתוכנית הטלוויזיה "האזרח גואטה" ( "תחנה סופית", כאן, ערוץ 1) העוסק בהזנחתה של תחנה המרכזית של ת"א, השנייה בגודלה בעולם, והשפעותיה האכזריות על התושבים שחיים סביבה. הסרט העלה מחדש את הצורך הבהול בסגירת התחנה והאיץ קבלת החלטות עירוניות. הסדרה התיעודית ״המדריך לג׳נטריפיקציה״ (2021) ששודרה בהוט 8 העוסקת בתהליך דחיקת אוכלוסיות מוחלשות לשולי ערים על ידי הממסד והחלפתן באוכלוסיות אמידות יותר, הציגה למקבלי ההחלטות העירוניים והארציים את הסוגיה הקשה והצורך במציאת פתרונות מידיים. בימים אלו לביא עובד על כתיבת סדרה עלילתית ועל ספר חדש.

הפקה: אסנת טרבלסי
חברת הפקה: טרבלסי הפקות
עריכה: מירי לאופר, גדי מוזס
צילום: רונן קרוק
עיצוב פסקול: רעי אלבז
מוזיקה: רן אלמליח

גופים תומכים/משדרים: קרן רבינוביץ' - פרוייקט קולנוע, HOT8, מפעל הפיס

אולי יעניין אותך עוד...