ישראל / פלסטין 2001, 97 דקות, עברית וערבית

בוקר מוקדם ברמאללה של שנת 2000, כמה עשרות אנשים עם תיקים ומזוודות עולים על אוטובוס מקומי המסיע אותם למחסום בו הם עוברים לאוטובוס ישראלי ומקבלים אישור כניסה בן שלושה ימים לישראל. אלו הם הדימויים הראשונים של הטיול הפנימי – סרט מסע ייחודי שצולם לפני 20 שנה, כמה חודשים לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה. קבוצה של פלסטינים תושבי הגדה המערבית, עזה וירדן משתתפים בטיול מאורגן שגרתי בישראל, טיול שניתן היה לארגן בקלות בתקופה שבה גדר ההפרדה בין.
הצעירה שבמטיילים בת שנתיים המבוגר שבהם בן שמונים. לכאורה קבוצת רגילה אלא שתחת פני השטח רוחשים רגשות עזים. בין אם בחוף הים, במוזיאון היסטורי או במועדון לילה. הם חווים את המקום בו הם מטיילים באופן שונה מכל תייר אחר. דרך נקודת המבט של כמה עשרות זוגות העיניים המביטות אל מחוץ לחלון האוטובוס נגלת לנו תמונה ייחודית וחדשה של ישראל. אבחנותיהם של התיירים על הארץ הזרה אך כה מוכרת להם, כמו גם הפגישה שלהם עמנו "המקומיים" הופכים את הטיול הפנימי לסיפור מטאפורי שכמו מניח מראה דו כיוונית ייחודית בין ישראלים לפלסטינים – ברגע בהיסטוריה העקובה מדם של הארץ שכנראה לא יחזור לעולם.

פסטיבלים קודמים: Berlinale, Sundance, Vancouver Intl Film Festival, IDFA, Hot Docs, RIDM Montreal


לצפייה אונליין

  • הסרט זמין לצפייה עד ה-30/11

איך זה עובד

שימו לב! מספר הכרטיסים לכל סרט מוגבל


בימוי: רענן אלכסנדרוביץ'
הפקה: לירן עצמור, נעמי שחורי, ראעד אנדוני, דאהוד כותב
עריכה: רון גולדמן
צילום: שרק דה מאיו
מוזיקה: ג'ורג' סמעאן, אהוד בנאי

קורות חיים

רענן אלכסנדרוביץ הוא במאי וכותב. סרטו "מראה" הוקרן בבכורה בין לאומית בפסטבל דוק אביב 2019 והוקרן מאז בפסטיבל ברלין, פסטיבל טרו-פולס, CPH:DOX, שפילד, הוט ספרינגס – שם זכה בפרס הביקורת, ועוד פסטיבלים רבים. סרטו התיעודי "שלטון החוק" (2011) זכה בפרס הראשון בתחרות הדוקומנטרית הבין לאומית בפסטיבל סאנדאנס 2012, בפרס הדוקומנטרי בתחרות וולגין של פסטיבל ירושלים 2011, כמו גם בפרס הראשון בתחרות פורום היוצרים הדוקומנטרים ב2103, ובפרס PEABODY היוקרתי של אותה השנה. סרטיו התיעודיים הקודמים "מרטין" זוכה פרס וולגי'ן ב1999 ו"הטיול הפנימי" זוכה ציון לשבח בדוק אביב 2001 הוקרנו בפסטיבל ברלין, ובסדרת הסרטים NEW DIRECTORS NEW FILMS של המוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק. סרטו העלילתי היחיד של רענן "מסעות ג'יימס בארץ הקודש" הוקרן במסגרת השבועיים של הבימאים בפסטיבל קאן ב2003 ובפסטיבל טורונטו של אותה השנה וזכה בפרסים בין לאומיים רבים. סרטיו של רענן זכו להפצה מסחרית בארה"ב ובמדינות נוספות ושודרה בתחנות טלויזיה רבות בינהן ARTE , הBBC, וPBS האמריקאית.

אולי יעניין אותך עוד...