דוקאביב 2017: הוכרזו הסרטים הישראליים המשתתפים בתחרות


13 סרטים ישראליים יתחרו על פרס של 70,000 ש"ח בפסטיבל דוקאביב 2017, ביניהם "סלאח, פה זה ארץ ישראל" של דוד דרעי, רות יובל ודורון גלעזר, "הפטריוט" של דניאל סיון, "ארץ אהובה שלי" של יעל קיפר ורונן זרצקי, "השדה" של מרדכי ורדי, "מוחי" של רינה קסטלנובו-הולנדר ותמיר אלתרמן ועוד. פסטיבל דוקאביב 2017 יתקיים בתאריכים 20-11 במאי 2017

13 סרטים ישראליים דוקומנטריים חדשים נבחרו לתחרות הישראלית שתיערך בפסטיבל דוקאביב ה-19 והם מציגים עשייה דוקומנטרית מעולה, עשירה ומגוונת. הפסטיבל יתקיים בסינמטק תל אביב ובאתרים שונים ברחבי העיר: נמל ת"א, גן הפסגה ביפו, כיכר הבימה, גינת לוינסקי, בית דני בשכונת התקווה, התדר בבית רומנו ועוד.

הפרס הכספי הגדול ביותר בארץ ליצירה דוקומנטרית בגובה 70,000 ש״ח, יוענק ליוצרי הסרט הזוכה בתחרות הישראלית. כמו כן יוענקו במסגרת התחרות גם פרס ראש העיר לסרט הביכורים, פרס ציון לשבח, פרס העריכה, פרס הצילום, פרס התחקיר ופרס ההלחנה.

75 סרטים ישראליים שהופקו במהלך השנה האחרונה הוגשו לתחרות הישראלית ומתוכם נבחרו 13 סרטים לתחרות הישראלית. בנוסף יוקרנו מחוץ לתחרות סרטה של דפני ליף לפני שהרגלים נוגעות בקרקע על המחאה החברתית – פרויקט "מחוץ לקופסא" בשיתוף קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, שידורי קשת ודוקאביב, וסרטה של ענת אבן "Fuck History…" יזכור למנשייה שנבחר להשתתף במסגרת המאסטרים היוקרתית וסרטים נוספים ממיטב היצירה הדוקומנטרית של השנה.

חברי ועדת הלקטורים כללו את: קרין ריבקינד סגל, המנהלת האמנותית של פסטיבל דוקאביב, הבמאי והעורך איל גולדברג ("פודרה", 2012; "ריטה יהאן פורוז", 2013), וגילי גאון, יוצרת, במאית ועורכת תוכן ראשית בקולנוע ובטלוויזיה.

כמו כן, נבחרו שישה סרטים שהופקו במסגרת בתי הספר לקולנוע המובילים בארץ, לתחרות סרטי הסטודנטים המתקיימת מדי שנה במסגרת הפסטיבל.
חברי ועדת הלקטורים כללו את: הילה אברהם אוצרת ומומחית לשימור פילם ומדיה אודיו-ויזואלית, והבמאי והתסריטאי ירדן כרמין.

תחרות ישראלית

איך מסמנים אהבה
בימוי: אלעד כהן, איריס בן משה
הפקה: נתי אדלר
ישראל 2017
אל-עד הוא חירש מלידה למשפחה שומעת. תוך התמודדות עם מותה הטרגי של אמו והתפרקות המשפחה הגרעינית שלו, מוצא אל-עד משפחה חדשה הדוברת את שפתו, שפת הסימנים, ומקבל את ההחלטה החשובה בחייו – להפוך לאבא.

ארץ אהובה שלי
בימוי: יעל קיפר, רונן זרצקי
יוצרי הסרט: יעל קיפר, רונן זרצקי ושרה שילה
הפקה: יעל קיפר
ישראל 2017
חבורת צעירים שעזבו את בתיהם שבמדינת מאניפור ליד גבול מיאנמאר שבהודו, שתי נערות שנולדו בלבנון ועכשיו הן מסיימות כיתה י"ב, ואישה אחת, מורה לפסנתר, שגדלה לצד נהר הוולגה. מסע דוקומנטרי-ספרותי אל תוך בלוק מספר 461 בעיר מעלות.

בחדר שלי
בימוי: איילת אלבנדה
הפקה: נעמה פיריץ
ישראל 2017
סיפור ההתבגרות של שישה בני נוער, המסופר אך ורק באמצעות חומרים שהם צילמו בעצמם והעלו ליוטיוב. יומניהם המצולמים מעניקים לצופים את היכולת לחוות את תהליך ההתבגרות בעדינות ובהדרגה יחד איתם לאורך שנים, כפי שהוא מתגלה בין קירות חדריהם.

הטובים לסיף
בימוי והפקה: ליאת מר
ישראל 2017
סיפורה של משפחת חתואל, שושלת הסייפים המפורסמת מעכו, הנשלטת על ידי חיים האבא והמאמן האגדי. רגע לפני האולימפיאדה חיים מתחיל לאבד את שליטתו בילדיו. בני המשפחה יוצאים לדו קרב משפחתי, בו הם דוקרים זה את זה בזירה ומחוצה לה.

המחברות של אליש
בימוי: גולן רייז
הפקה: חגי ארד ואלעד פלג
ישראל 2017
אחרי מותה של אלישבע רייז מפנים ילדיה את ביתה, ומוצאים את היומנים שכתבה בסתר לכל אחד מהם. שבעת הילדים, שאותם מעולם לא חיבקה או נישקה, קוראים לראשונה את תיעוד חייהם ביומניה של אמם.

הפטריוט
בימוי: דניאל סיון
הפקה: צפריר קוחנובסקי, מירי עזרא, אינה פישמן
ישראל / קנדה 2017
על רקע התעצמות האנטישמיות בצרפת, האקר ציוני מיליטנטי לוקח את החוק לידיים ומכריז מלחמה על מנהיגי התנועה האנטישמית. מה שמתחיל בתקיפות סייבר, הופך למסע נקמה אפל בו הגבולות בין טוב לרע, וירטואלי ומוחשי אט אט מיטשטשים.

הקיר
בימוי: מורן איפרגן
הפקה: מיכל ויץ, מורן איפרגן
ישראל 2017
אשה המפרקת את נישואיה הקצרים, נמלטת אל עזרת הנשים שבכותל המערבי ומתעדת משם במשך שנה את המתרחש בחייה האישיים ואת המתרחש באתר. דיוקן כפול של מקום ושל אשה. מפגש בין קול לתמונה, בין האישי לציבורי, בין אלוהים להיעדרו.

השדה
בימוי והפקה: מרדכי ורדי
ישראל 2017
בסמוך לצומת גוש עציון בין ירושלים לחברון, פלסטינים ומתנחלים מקימים את "שורשים", יוזמה מקומית של דיאלוג בין הצדדים. הם מחליטים לקחת אחריות על היחסים, ולקדם שינוי תודעה שיביא לפתרון פוליטי. כאשר הצומת הופך מוקד לפיגועים, השטח בוער ומאתגר את הפרויקט.

כתמים
בימוי והפקה: יקטרינה דיאקובה
ישראל 2017
במאית הסרט יוצאת לתעד את האב שנטש אותה. מה שמתחיל בהאשמות ממשיך לגילוי מחודש של סיפור נסתר של האב. סיפור שמשקף את התפרקות הגבר הסובייטי לאחר ההתפרקות של ברית המועצות.

לה פרומיז
בימוי: ענת שוורץ
הפקה: רונן בן טל, ענת שוורץ
ישראל 2017
כמאה אלף צרפתים עלו לישראל בעשור האחרון. בתום חמש שנים של מעקב והתבוננות אחר שלושה סיפורי הגירה, מביא "לה פרומיז" את סיפורם של העולים, שחלמו על הארץ המובטחת וגילו את ישראל, ומשרטט במבטא צרפתי את סיפור החלום הציוני ושברו.

מוחי
בימוי: רינה קסטלנובו-הולנדר, תמיר אלתרמן
הפקה: הילה מדליה
ישראל / גרמניה 2017
מזה שבע שנים מתגורר מוחי, ילד פלסטיני כובש לב מעזה, בבית החולים תל השומר, הבית היחיד שידע מימיו, ואין הוא יכול לשוב למשפחתו בעזה. מוחי גדל כשהוא מלווה על ידי יהודים וערבים המתעלים מעל זהות, דת, והסכסוך המחלק את עולמו.

מקווה שאני בפריים
בימוי והפקה: נטעלי בראון
ישראל 2017
סיפורה של הבמאית והשחקנית מיכל בת אדם, שהקדימה את זמנה ואתגרה מבחינה מגדרית ואידיאולוגית את תעשיית הקולנוע הישראלית.

סלאח, פה זה ארץ ישראל
בימוי: דוד דרעי
יוצרי הסרט: דוד דרעי, רות יובל, דורון גלעזר
הפקה: דוד דרעי, שגית שלום
ישראל 2017
סיפור הקמת עיירות הפיתוח בישראל, כפי שלא סופר עד היום: עדויות ופרוטוקולים חסויים חושפים לראשונה את האמת המטלטלת מאחורי חזון "פיזור האוכלוסייה", חזון שהוכתב על ידי הנהגת המדינה בשני העשורים הראשונים לקיומה, ויצק את היסודות לפער העדתי והמעמדי בישראל.

תחרות סרטי הסטודנטים

האי
בימוי והפקה: אדם ויינגרוד
ביה"ס לקולנוע וטלוויזיה ע"ש טיש, אוניברסיטת תל אביב
ישראל 2016
במרכז ירושלים, על קו התפר המתוח בין מזרח למערב, מול חומות העיר העתיקה, ניצב בית החולים הצרפתי סנט לואיס – הוספיס לחולים סופניים. הסרט מעניק מבט אינטימי על חיי החולים והצוות, שמגיעים מכל קצוות העיר.

המופע של תימור
בימוי והפקה: תמרה ממון
ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה
ישראל 2016
תימור, זמר אופרה, מחליט בפעם הראשונה בחייו להתמודד עם אמו, מבקרת אופרה גיאורגית נחשבת שאינה מאמינה ביכולתו של הבן, ויחד עם מורתו לזמרה אלה, הוא מעלה את המופע שעליו תמיד חלם. \

כמו פרח לוטוס
בימוי: אליה שוורץ
הפקה: אליה שוורץ, דין ברעם, ליאור ויינשטיין
מנשר לאמנות
ישראל 2016
בתוך זיכרון של ילדה בת עשר היו שישה מבוגרים. הם היו משפחה.
היא זוכרת את הקולות שלהם כשעוד היו צעירים.
היום היא זוכרת אותם קצת אחרת.
דרך היומנים שכתבה היא מנסה להבין את התפרקות משפחתה בעקבות מות אמה.

להפוך את האבנים
בימוי: ניר דבורצ'ין
הפקה: ניר דבורצ'ין, הילה אמיר
המכללה האקדמית ספיר
ישראל 2016
מצב רוחו של סמי משתנה ומתחלף, כמו עונות השנה. ברקע שנים רבות של בדידות, געגוע, פחד ותקווה הנשקפים מתוך אינספור מכתבים בקופסת קרטון בחדרו – הממוענים תמיד ליעד אחד, לאישה אחת.

פוטסטרצ׳ר
בימוי והפקה: ענבר חגאי
המחלקה לאמנות – בצלאל
ישראל 2017
עוסק בתיעוד עצמי של אמנית צעירה המחליטה להפוך לבלרינה. האמנית יוצאת למסע חסר תועלת זה בכל הכוח, על אף שהוא אבוד מראש.

קרן אור
בימוי והפקה: ליהי סבג
מעלה, ביה"ס לטלוויזיה, לקולנוע ולאמנויות
ישראל 2017
מיכל, אשה-נערה, ילדת רווחה לשעבר, אם חד הורית, מחליטה לגדל לבד את ילדתה קרן אור. במסע אחר עצמאותה היא נתקלת במכשולים רבים שלהם לא ציפתה.

סרטים ישראליים שיוקרנו במסגרות השונות בתכנית

Another Planet
בימוי: אמיר יציב
הפקה: אמיר יציב ויהונתן דובק
ישראל / גרמניה / בלגיה 2017
יוקרן במסגרת תחרות עומק שדה
אנימציה תיעודית על מפגשים בתוך סימולציות וירטואליות של אושוויץ. הסרט עוקב אחר יוצרי המודלים – מפולין, גרמניה וישראל – בתוך המחנות הווירטואליים שיצרו, כל אחד ממניעיו. זהו מסע אל מעמקי הדמיון והזיכרון המשוחזר, שחושף את האובססיה לייצוג השואה וה"פלנטה האחרת".

 "Fuck History…" יזכור למנשייה
בימוי: ענת אבן
הפקה: ז׳אן ביגו וענת אבן
ישראל / צרפת 2017
יוקרן במסגרת מאסטרים
שכבה אחר שכבה נחשפת שכונת מנשייה על חוף הים בין תל אביב ליפו. "…Fuck History" יזכור למנשייה עוסק במקום הנעלם, שקיומו חי וצרוב בזיכרונותיהם של תושביו.

לפני שהרגלים נוגעות בקרקע
בימוי: דפני ליף
הפקה: יעל אבקסיס והלל רוזמן
ישראל 2017
יוקרן במסגרת מחוץ לקופסא
סיפורה של סטודנטית לקולנוע שהקימה אוהל ברחוב במחאה על מחירי הדיור, בלי לדעת שכעבור מספר ימים תהפוך למובילת המחאה החברתית. הסרט מתאר בגוף ראשון את הקשיים המלווים אדם במאבק ומה קורה לאישה צעירה העוסקת בדימויים כל חייה כשהיא הופכת לסמל.

האיש הנעלם – הסיפור של וילפריד ישראל
בימוי: יונתן ניר
הפקה: נעם שלו, יונתן ניר
ישראל 2016
יוקרן במסגרת פנורמה
ווילפריד ישראל היה יהודי גרמני עשיר שהציל אלפי יהודים ממוות. הבמאי יונתן ניר יוצא בעקבותיו למסע תחקיר חוצה גבולות, שופך אור חדש על הצלת יהודי גרמניה בשנות השלושים וכן על סיפור אפל שהוסתר בתוך משפחתו שלו.

דם חם
בימוי: גיל גולן
הפקה: יהודית מנסן רמון
ישראל 2017
יוקרן במסגרת פנורמה
סיפורה של מנהיגה שעזרה להפוך את ישראל בזמן קצר לאחת המדינות הטבעוניות בעולם. הסרט עוקב אחר חייה האישיים של טל גלבוע במהלך שלוש שנות אקטיביזם וחושף את הצופה אל מאחורי הקלעים של המהפכה הטבעונית בישראל ולמחיר האישי של מנהיגות.

ילדי הצללים
בימוי: נועה אהרוני
הפקה: דיוויד נוי, יורם עברי
ישראל 2017
יוקרן במסגרת פנורמה
הסרט מציג סיפור שמעולם לא סופר, על סודם של בני דור שני לשואה אשר הסתירו במשך שנים התעללות פיזית ונפשית שחוו מצד הוריהם – ניצולי שואה וקורבנות בעצמם. הגיבורים בסרט פותחים את סגור לבם, ולראשונה מתמודדים באומץ עם הצללים מעברם.

מסילה
בימוי והפקה: עמיקם גולדמן
ישראל 2017
יוקרן במסגרת פנורמה
חיי הקהילה הזרה ועולם גני הילדים הפיראטיים בדרום ת"א, מבעד לעיניהן של העובדות הסוציאליות במסיל"ה, מרכז עירוני הפועל כאגף רווחה לקהילה; גידול ילדים, חיי עוני ופערי תרבות, כשמעל הכל מרחפת סכנת חיי הילדים בגנים.

השבוי האיטלקי
בימוי: רן אדליסט
הפקה: יהודה ביטון רות דיסקין
ישראל 2016
יוקרן במסגרת פנורמה
אנטוניו קאירו היה אגדה מקומית. קשה היה לפספס את הטיפוס הקשוח והפשוט שהיה רחוק מאוד מהמושבניקים היקים, שכניו למושב. ידעו עליו שהוא היה שבוי איטלקי, שהיה באצ"ל, שמי שעמד בדרכו חטף ובעיקר, שהיה חקלאי מוצלח מאין כמוהו.

הגעגועים של מאיה גורדון
בימוי: יאיר לב, אתי ויזלטיר
הפקה: אתי ויזלטיר
ישראל 2017
יוקרן במסגרת אמנות
דיוקן טרגי-קומי זה של האמנית כיהודייה נודדת ומזדקנת, שצולם במשך עשור בישראל, פולין והולנד, עוקב אחר מאיה גורדון, המחפשת בית ואהבה ומבטאת את געגועיה בעבודות האמנות 

עוד סיפור אחד ודי
יוצרי הסדרה: ענת זלצר ומודי בר-און
תסריט ובימוי: ענת זלצר
הפקה: אורית זמיר ויואב רועה
יס דוקו
ישראל 2017
יוקרן במסגרת אמנות
מסע בספרות הילדים הישראלית. בכירי היוצרים לילדים קוראים מתוך היצירות שלהם והיצירות שקראו להם בילדותם, וחוזרים אל החוויות והרגשות שמאחוריהן. הסידרה עוקבת אחרי הדרך בה הספרות מעצבת את זהותו של הילד ואת זהותה של החברה הישראלית כולה. יוקרן הפרק הראשון בהקרנת בכורה.

רון ארד (שם זמני)
בימוי: אבידע ליבני
הפקה: גידי אביבי
ישראל 2017
יוקרן במסגרת אמנות
כשאביו בן ה-95 חי בישראל ובנותיו עוזבות את הבית, יוצא רון ארד למסע אל העבר עם מכוניות פיאט 500 מעוכות.