5-7 בדצמבר בירוחם והסביבה

סרטים, סדנאות, מפגשים עם יוצרים והקרנות לכל המשפחה.


הכניסה חופשית לאירועים בירוחם

פסטיבל דוקאביב נגב בירוחם יתקיים זו השנה השביעית בין התאריכים 5-7 בדצמבר בירוחם וגם בערד ומצפה רמון.

בפסטיבל השנה יוקרנו סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם, מפגשים עם יוצרים, כיתת אמן לנוער, הקרנות לכל המשפחה והקרנות מיוחדות לתלמידים בירוחם.

דוקאביב הוא פסטיבל הקולנוע הגדול בתל אביב והיחיד בארץ המוקדש לקולנוע דוקומנטרי. עמותת דוקאביב מקיימת מדי שנה גם את פסטיבל דוקאביב גליל במעלות תרשיחא ודוקאביב נגב בירוחם והסביבה, וכן הקרנות קולנוע דוקאביב בסינמטק תל אביב וברחבי הארץ, ואת דוקוסטרים – תוכנית חודשית מקוונת באתר הפסטיבל.

טל אוחנה, ראש המועצה המקומית ירוחם:

"פסטיבל דוקאביב נגב ה-7, שייפתח ב-5 בדצמבר, הפך לעוגן תרבותי מרכזי בעיירה. באמצעותו אנחנו נחשפים בכל שנה מחדש לדמויות המהוות השראה אנושית גדולה, ואשר סיפורן היה חבוי מהציבור. הפעם יהיו אלה קורות חייהם המרגשים של אילנה חנוך, משה לנזמן, ירדנה אלמייקס ורחמה שיעמדו במרכזו של ערב הפתיחה של הפסטיבל, כחלק מפרויקט 'מראות'. בעיניי, עיקר תפקידו של הקולנוע הדוקומנטרי הוא לאפשר מבט עומק אל העבר וההווה ודרכם לשרטט תובנות ושבילים רלוונטיים אל העתיד. לאורם של נרות החנוכה, הפסטיבל יביא עימו חוויה זהותית, שורשית, מגוונת ורבת תרבויות, לכל המשפחה. עקבו אחר התוכנייה ומקומות ההקרנה המגוונים”.

גליה בדור, מנכ"לית דוקאביב:

"אנחנו שמחים וגאים מאוד לחזור אחרי שנתיים בכדי לחגוג את השנה השביעית של דוקאביב נגב ולהציג תוכנית עשירה במיוחד של סרטים ומפגשים מרתקים. הפסטיבל ייפתח עם פרויקט 'מראות' שיציגארבעה סרטים חדשים של יוצרים מהנגב, המשקפים את החיים העשירים והקהילתיים של התושבים המקומיים. אני רוצה להודות לראשת המועצה טל אוחנה ולצוות ירוחם שהינם שותפים מלאים לפסטיבל, על המחויבות והרצון לחדש את הקולנוע ביישוב ולהביא תרבות קולנוע דוקומנטרי לתושבי ירוחם בפרט ולתושבי הנגב בכלל. החלום שלנו הוא להמשיך לגדול ולהתפתח ביחד ולמשוך אל ירוחם עוד קהלים בזכות הפסטיבל הייחודי הזה".

בערב הפתיחה של הפסטיבל יוקרנו בהקרנת בכורה סרטי פרויקט "מראות ירוחם והנגב: פורטרט מקומי". הבציר החדש כולל ארבעה סרטים קצרים שנולדו בסדנה ליוצרים מקומיים, המתקיימת בירוחם זו השנה השישית. זהו פרויקט של עמותת דוקאביב בשיתוף קרן קולנוע מדרום ביוזמת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ומרכז תרבות מצפה רמון, מתנ"ס ירוחם, משרד התרבות והספורט והמועצה הישראלית לקולנוע. בין הסרטים: "בגדים בנגב" על חנות היד השנייה החברתית של אילנה חנוך; "מצפן משלו" על משה לנזמן שהקים את מערך הטיפול הפסיכולוגי לגיל הרך בירוחם; "ירדנה בעלי חיים" על מלאכית בעלי החיים מפינת החי במצפה רמון; ו"רחמה" על אישה הנפרדת מסבתה ומנסה לחוות איתה עוד כמה רגעים יפים. בהנחיית הבמאי ניר דבורצ'ין.

אירועים בולטים נוספים בפסטיבל:

 • הקרנה של הסרט "החילוץ" של ג'ימי צ'ין ואליזבת צ'אי וסרהלי, זוכי האוסקר על הסרט "סולו חופשי" (ההקרנה בירוחם ומצפה רמון).

בהקרנת הסרט במצפה רמון יתקיים גם מפגש עם נציגי ונציגות יחידת החילוץ מצפה רמון והר הנגב שישוחחו על היומיום של היחידה: על המבצעים, על ההצלחות ועל הכשלונות, ואיך אפשר לעשות מזה סרט דוקומנטרי.

 • כיתת אמן לנוער עם הראפר איזי: הזדמנות חד-פעמית לפגוש פנים מול פנים, כמו בסלון הבית, את איזי, אחד מהמוזיקאים העסוקים והמוערכים בארץ. במפגש הוא יספר על סצנת ההיפ הופ בארץ ועל תהליך היצירה והכתיבה. (האירוע בירוחם)
 • "בעינייך אני רואה את ארצי": הבמאי כמאל השכאר מלווה את בני הזוג המוזיקאים נטע אלקיים ועמית חי  במסע מוזיקלי אינטנסיבי במרוקו, שבו הם גם מתחקים אחר שורשי משפחותיהם (ההקרנה בירוחם).
 • הקרנה של הסרט "הברכה של יאמנה", על הצדיקה מחוללת הניסים בת ה-82 משדרות: הטקסים שלה, התרבות המזרחית שהיא משמרת והמסע שלה להורשת כוחה המיסטי, העובר מדור לדור, לאחת מבנותיה. כולל מפגש עם הבמאית מכפר עזה אילנית סוויסה (ההקרנה בירוחם ומצפה רמון).
 • "מחברות שחורות – ויויאן": דיוקן אינטימי ואמיץ של אחת השחקניות הגדולות בתולדות הקולנוע הישראלי, רונית אלקבץ, דרך נקודת מבטו של אחיה, הבמאי שלומי אלקבץ. חלק ראשון (ההקרנה בירוחם).
 • הקרנות לכל המשפחה בחנוכה: "להציל את חיות הבר", סדרה תיעודית לכל המשפחה העוקבת אחר בית החולים לחיות בר היחיד מסוגו בארץ. הקרנה ומפגש עם יוצרי הסדרה; "כנרת – ים של חיים", חוויה קולנועית מרגשת ועוצרת נשימה מבית היוצר של משה אלפרט ("ארץ בראשית").
 • "אגדת חורבן" מביא בפעם הראשונה לקולנוע את אחד הסיפורים הגדולים בהיסטוריה – סיפור המרד היהודי ברומא שהידרדר למלחמת אחים והוביל לחורבן בית המקדש השני. סרטו של גידי דר, המסופר באמצעות 1,500 ציורים מרהיבים (ההקרנה בירוחם).
 • "אשת חיל" של אנה סומרשף מלווה את אסתי שושן במסעה לשינוי איסור היסטורי בחברה החרדית, עליו היא משלמת מחיר אישי כבד. ההקרנה תלווה בשיחה עם הבמאית (ההקרנה בירוחם ובערד).
 • "ילדים על תנאי", על ילדים ממשפחות אומנה, יוקרן בירוחם וילווה בשיחה עם היוצרים.
 • הקרנת ראפ קאט של הסרט "לוס אנג'לס – דרום", מחזמר קומי דוקומנטרי, של הבמאים שרון יעיש וגולן רייז. הסרט נתמך ע"י דוקו-קומי – מיזם משותף של הזכיינית רשת, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ופסטיבל דוקאביב (ההקרנה במצפה רמון).
 • עוד בתוכנית, מספר סרטים שזכו להצלחה בפסטיבל דוקאביב האחרון: "המלכה שושנה" (ההקרנה בערד) ו"ענת גוב, על החיים ועל המוות" (הקרנה במצפה רמון).

 


כל הפרטים באתר הפסטיבל:www.docaviv.co.il