אבא שלי יעקב שבתאי

הבמאית נועה שבתאי, בתו של הסופר יעקב שבתאי, שנולדה לו מאהובתו עמה ניהל רומן בעודו נשוי, יוצאת למסע קולנועי כדי להכיר את אביה.

אחרייך

רודיינה, אמה של הבמאית, החליטה להעתיק את חיי המשפחה מתל שבע הבדואית, ליישוב היהודי השכן, עומר. הסרט מלווה אותה במסעה האחרון, כשבקשתה האחרונה היא להיקבר בעומר. תהליך הפרידה מציף את המשפחה בשאלות מהותיות על זהות ומשמעות של בית.

אישה של בית

כל חייה התנגדה ג'יין למוסכמות החברה הגרוזינית השמרנית. אחרי שנים של בריחה ורגע לפני שהיא הופכת לאמא, חוזרת ג'יין עם מצלמה כדי לנסות להבין את אמה ואת עצמה, בצל היחסים המורכבים עם הגברים במשפחה, ואולי לסלוח.

ג'יפסי דיווי

נער אמריקאי לבן מאלבמה הופך לנגן פלמנקו צועני באנדלוסיה. סיפורו של דיוויד ג'ונס, שם במה: "דָויד סרווה", דרך חמש נשותיו וחמשת ילדיו – וביניהם הבמאית. דיוקן של אדם שהמציא את עצמו מחדש בחיפוש אחר האושר.

דער-נסתר

"דֶער-נִסְתֶּר", כך קראה קולין שבתאי לבית בו חלמה להקים משפחה מאושרת. עם המשורר אהרֹן שבתאי ילדה שישה ילדים, יחד גידלו אותם בבית ירושלמי מוקף ברושים, עד שהכל נהרס בגירושין. לאורך עשרים שנה, בנם תיעד את המתרחש.

החפרפרת

בגיל 83, מצויד במכשירים להקלטה החשאית, סרג'יו נשלח למשימת ריגול בבית אבות. כמרגל כושל, אבל גבר שרמנטי במיוחד, נוכחותו מציתה להבות המושכות את נשות המקום. מייטה אלברדי ("מסיבת התה") מציגה סרט מתח רגיש, שובב ואנושי מאוד.

הלוויה ממלכתית

קטעי ארכיון נדירים שנאספו ממאות צלמים ושוחזרו בקפידה מתארים את ההתרחשויות ההזויות סביב מותו של סטלין והלוויה הממלכתית שלו. הבמאי סרגיי לוזניצה ("אוסטרליץ") מרכיב מהם תמונה בהירה עד אימה של החיים בברית המועצות.

הלמוט ניוטון: היפה והרע

איש לא חלק על כך שהלמוט ניוטון היה גאון, אף שצילומי האופנה שלו היו ספוגים בהערצה לאסתטיקה של גרמניה בשנות ה-30. הכוכבות הגדולות שצילם, מקורבים ועמיתים מציירים את דמותו של הצלם מעורר המחלוקת.

המחברות של אליש

אחרי מותה של אלישבע רייז מפנים ילדיה את ביתה, ומוצאים את היומנים שכתבה בסתר לכל אחד מהם. שבעת הילדים, שאותם מעולם לא חיבקה או נישקה, קוראים לראשונה את תיעוד חייהם ביומניה של אמם.

הציירת והגנב

ציירת שציוריה נגנבו מגלריה באוסלו, מכריחה את הגנב לשמש לה דוגמן. בסטודיו הם חושפים זה בפני זה סודות, פצעים, פחדים וקשיים - עד שכבר לא ברור מי תומך במי, והסיפור מוביל אותם לדרמות גדולות משציפו.

ילדים גדולים

בגיל ארבעים ומשהו הם עדיין הולכים בכל בוקר לבית הספר, אופים עוגות ולומדים לתפקד בעולם המבוגרים. לגיבוריו הכריזמטיים מאוד של הסרט הזה יש תסמונת דאון, ולמרות חיי הרגש הסוערים שלהם, הסביבה לא מרשה להם להתבגר.

למלכה אין כתר

קורותיהם של חמישה אחים ואימם, המנסים לנווט את דרכם בחיים תוך התבוננות נוקבת ומכאיבה על אובדן בית, מדינה ומשפחה.

סינדרום בנטביץ'

סיפור קורותיה של משפחה אנגלו-יהודית רבת פעלים שבעיני מיסדי השושלת הייתה לפאר הציונות והיהדות הנאורה, אלא שלעדשת מצלמתו של הבמאי, נצר לאחת משלוחותיה, נחשפת מציאות אלטרנטיבית, שלא לומר מופרכת בהרבה.

עיניים כחולות-עיניים חומות

האם אהבת אחים היא מיתוס? "עיניים כחולות-עיניים חומות" הוא מסע אישי להבנת מערכת היחסים בין אחים ואחיות וההשפעה שלה לאורך השנים. כל אחת מהדמויות בסרט מביאה צילומי ילדות המאפשרים מבט מפוכח ומלא כאב על יחסי אחאות במשפחה. ההקרנה לזכרה של אילנה צור, מייסדת פסטיבל דוקאביב שהלכה לעולמה בספטמבר השנה

פול אוסטר: דיאלוג

הבמאית סאבין לידל נפגשת עם הסופר פול אוסטר, לשיחה אישית מאוד על ילדותו ומשפחתו. מבעד לעיניו אנו מתבוננים בשבעים שנות היסטוריה אמריקנית. לצד הביוגרפיה האישית, הצופים נחשפים לדיאלוג מרתק בין הסופר לדמות שבדה.

שעת תה

כבר שישים שנה שקבוצת החברות הזו מקפידה להיפגש מדי חודש לתה, מטעמים נפלאים ושיחות אינטימיות. סרט עדין על נשים צ'יליאניות קשישות שהשכילו ליצור לעצמן בועה מיוחדת של אהבה, שבאמצעותה הן מתמודדות עם החיים והמוות.

תזמורת ממוחזרת

במזבלה בפרבר עני במיוחד של בירת פרגוואי מתחולל נס: מתוך האשפתות קמה תזמורת של ילדים שמנגנת מוזיקה משובחת, על כלים שעשויים כולם מחפצים ממוחזרים. הנגינה שלהם מובילה אותם אל אולמות קונצרטים בכל ברחבי העולם.